Ukraina bada okoliczności wizyty szefowej belgijskiego MSZ na Krymie. Na szali dwustronne kontakty

Hadji Lahbib w 2021 roku, odwiedziła okupowany półwysep. Nie pełniła jeszcze wówczas rządowej funkcji. Ukraiński resort dyplomacji chce wiedzieć, czy wizyta była legalna.

2022-07-27, 20:50

Ukraina bada okoliczności wizyty szefowej belgijskiego MSZ na Krymie. Na szali dwustronne kontakty
Ukraina bada okoliczności wizyty szefowej belgijskiego MSZ na Krymie. Foto: Forum/Zheng Huansong

Rzecznik ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Ołeh Nikołenko oświadczył, że jego resort prowadzi dialog ze stroną belgijską, aby wyjaśnić w jaki sposób Hadji Lahbib trafiła na okupowany przez Rosjan Krym.

Jak przypomniał - legalny jest jedynie wjazd na półwysep z terytorium Ukrainy kontynentalnej, a obywatele innych państw również są zobowiązani przestrzegać w tej kwestii ukraińskiego prawa. Jednocześnie, jak czytamy, Ukraina pozytywnie przyjmuje zapewnienia belgijskiej minister o wsparciu Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją.

Kijów chce ustalić wszystkie okoliczności wyjazdu

"MSZ Ukrainy prowadzi dialog ze stroną belgijską w tej sprawie poprzez kanały dyplomatyczne, by ustalić wszystkie okoliczności wyjazdu i podjąć decyzję w sprawie dalszych dwustronnych kontaktów" - napisał na Facebooku rzecznik.

Przypomniał, że Kijów uznaje za nielegalny wjazd na anektowany w 2014 roku Krym z terytorium Rosji. 

REKLAMA

Posłuchaj

Ukraina bada okoliczności wizyty szefowej belgijskiego MSZ na Krymie. Relacjonuje Paweł Buszko (IAR) 0:43
+
Dodaj do playlisty

W ubiegłym tygodniu gazeta internetowa Ukrainska Prawda podała, że Lahbib, która od 15 lipca kieruje ministerstwem spraw zagranicznych Belgii, latem 2021 roku odwiedziła Krym; pisała też wówczas w mediach społecznościowych, że pojechała "do Rosji".

Polityk, a wtedy dziennikarka i prezenterka telewizyjna, uczestniczyła w lipcu 2021 roku w festiwalu teatralnym w Sewastopolu. Lahbib opublikowała również zdjęcia z pałacu w krymskiej Liwadii oraz domu-muzeum rosyjskiego pisarza Antona Czechowa w Jałcie. 

»INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

REKLAMA

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy jest dostępny także na kanałach internetowych Polskiego Radia.

Czytaj także: 

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej