more_horiz
Wiadomości

Rosyjski śmigłowiec w przestrzeni Estonii. Tallin protestuje i wzywa ambasadora

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 21:23
MSZ Estonii poinformowało, że wezwało ambasadora Rosji, by wyrazić "formalny protest przeciwko naruszeniu we wtorek estońskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjski śmigłowiec" - wynika z komunikatu resortu. Dodano, że do incydentu doszło na południowym wschodzie kraju.
Estonia uznała incydent naruszenia jej przestrzeni powietrznej za nieakceptowalny
Estonia uznała incydent naruszenia jej przestrzeni powietrznej za nieakceptowalnyFoto: BGodunoff/ Shutterstock

"Estonia uważa to za niezwykle poważny i godny ubolewania incydent, który jest również całkowicie nieakceptowalny" - napisano w oświadczeniu resortu dyplomacji.

"Do naruszenia doszło na południowym wschodzie Estonii, w pobliżu posterunku granicznego Koidula, gdy rosyjski śmigłowiec bez pozwolenia wszedł w estońską przestrzeń powietrzną" - przekazano bez podawania dalszych szczegółów.

Kolejne potępienie rosyjskiej agresji

Zaznaczono, że podczas spotkania przedstawiciele MSZ Estonii "po raz kolejny stanowczo potępili trwającą inwazję Rosji na Ukrainę" i podkreślili konieczność przestrzegania przez Rosję suwerenności i integralności terytorialnej innych państw, a także prawa międzynarodowego.

Wezwanie do zaostrzenia sankcji

Estonia jest, obok Polski, jednym z krajów domagających się zaostrzenia sankcji wobec Rosji.  - Musimy przyspieszyć z sankcjami i zwiększyć poziom ambicji w naszym szerszym podejściu do zachodniej pomocy zbrojeniowej. Musimy natychmiast i jak najmocniej kontynuować izolację Rosji na arenie międzynarodowej - mówił w piątek na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu.

Władze w Tallinie chcą, by do kolejnego pakietu unijnych sankcji wpisano zawieszenie wydawania wiz Rosjanom wjeżdżającym do krajów Unii Europejskiej i strefy Schengen.

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także