more_horiz
Wiadomości

Rosjanie planują referendum w Doniecku? Brytyjski wywiad ujawnia nowe informacje

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 09:47
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii przekazało, że prawdopodobnie Rosja jest na zaawansowanym etapie planowania referendum w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej. "Nie jest jasne, czy ostateczna decyzja o przeprowadzeniu głosowania została podjęta" - czytamy w komunikacie. Brytyjski wywiad dodał, że dowody na to przedstawiły już w ubiegłym tygodniu rosyjskie media.
Ukraina: brytyjski wywiad o rosyjskich planach przeprowadzenia referendum w Doniecku
Ukraina: brytyjski wywiad o rosyjskich planach przeprowadzenia referendum w DonieckuFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Jak zauważył brytyjski wywiad rosyjskie media podały informacje, że szef DRL Denis Puszylin zapewnił, iż data referendum w sprawie przystąpienia samozwańczej republiki do Rosji zostanie ogłoszona po jej "całkowitym wyzwoleniu". Jeszcze w czerwcu dziennikarze śledczy mieli opublikować dowody na plany, że ​​co najmniej 70 procent mieszkańców ma opowiedzieć się za przystąpieniem do Rosji.

"Kreml prawdopodobnie odbierze dotychczasowe niepowodzenie w zajęciu całego obwodu donieckiego jako przeszkodę dla swoich imperialistycznych celów na Ukrainie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Ukraina kolejny raz odpiera atak

Tymczasem armia ukraińska odparła ataki wojsk rosyjskich w Donbasie na kierunku Bachmutu, Awdijiwki i Słowiańska - poinformował Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy w komunikacie.

"Na kierunku Słowiańska wróg prowadził ostrzały z artylerii różnych typów niedaleko miejscowości: Wełyka Komyszuwacha, Wrażiwka, Załyman, Wirnopilla, Mazaniwka i Bohorodyczne. Prowadził działania szturmowe na kierunku Tychocke-Dołyna, ale bez powodzenia i wycofał się ze stratami" - głosi komunikat sztabu.

Na kierunku atakowanego od tygodni Bachmutu Rosjanie ostrzeliwali rejony miejscowości: Toreck, Bachmutske, Biłohoriwka Kurdjumiwka, Wasyliwka, Zajcewe i Zalizne, z użyciem artylerii i czołgów. Działania ofensywne podjęli w kierunku Sołedaru i Kodemy, po czym w obliczu niepowodzenia wycofali się. W komunikacie sztab informuje o ostrzałach rosyjskich wokół kilku miejscowości w rejonie Awdijiwki. Koło Krasnohoriwki Rosjanie przeprowadzili atak lotniczy. Sztab zapewnił, że na tym odcinku frontu niepowodzeniem zakończył się szturm rosyjski w kierunku miejscowości Pisky i Perwomajske.

Czytaj także:

Zobacz: gen. Roman Polko (b. dowódca JW GROM) w Programie 3 Polskiego Radia

ASP

Zobacz także

Zobacz także