more_horiz
Wiadomości

"Nuklearny terroryzm Rosji". Władze: rośnie ryzyko katastrofy w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 21:33
Burmistrz ukraińskiego Enerhodaru Dmytro Orłow, gdzie znajduje się Zaporoska Elektrownia Jądrowa, ostrzega, że z każdym dniem rośnie ryzyko katastrofy w zajętym przez rosyjskie wojska zakładzie. W tym tygodniu obiekt był ponownie ostrzeliwany przez Rosjan.
Elektrownia w Enerhodarze
Elektrownia w EnerhodarzeFoto: PAP/EPA/RUSSIAN EMERGENCIES MINISTRY

Dmytro Orłow powiedział agencji AFP, że ze strony Rosji mamy do czynienia z "nuklearnym terroryzmem". Jak dodał, w każdej chwili sytuacja może się rozwinąć w nieprzewidywalnym kierunku.

- Sytuacja jest ekstremalnie niebezpieczna, a to, co jest najbardziej niepokojące to to, że nie ma żadnego procesu, prowadzącego do deeskalacji - ostrzegł Orłow.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa - największy tego typu obiekt w Europie - została zajęta przez Rosjan w pierwszych dniach wojny. 

Czytaj także:

***

Rosyjskie ostrzały

Rosjanie w ostatnich dniach ostrzeliwują Zaporoską Elektrownię Jądrową z artylerii. Między innymi 11 sierpnia pięć rakiet spadło tuż obok spawalni i miejsca przechowywania materiałów promieniotwórczych, gdzie zapalił się trawnik. Kolejnych pięć pocisków odnotowano w pobliżu remizy strażackiej niedaleko elektrowni - przekazał Enerhoatom, ukraiński koncern państwowy.

Ostrzały elektrowni miały miejsce także 5 i 6 sierpnia. Wówczas Enerhoatom ostrzegał, że Rosjanie chcą przerwać połączenie elektrowni z siecią energetyczną Ukrainy i połączyć ją z kontrolowaną przez siebie siecią energetyczną.

Oprócz tego miasto Enerhodar i okolice elektrowni ostrzeliwane są w ostatnich dniach niemal codziennie - informują o tym miejscowe władze. W niedzielę w wyniku ostrzału zginął jeden z pracowników siłowni, dwóch innych zostało rannych - podał Enerhoatom.

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

PAP/IAR/in./

Zobacz także

Zobacz także