more_horiz
Wiadomości

"Wierzę, że to wielka zmiana lub przewrót". Emmanuel Macron prognozuje "koniec ery obfitości"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 01:25
Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas posiedzenia Rady Ministrów, wieszcząc kryzysy gospodarczy i klimatyczny oraz kryzys demokracji powiedział, że "Żyjemy u kresu ery obfitości (...) Wierzę, że to, czego doświadczamy, to wielka zmiana lub wielki przewrót".
Macron prognozuje koniec ery obfitości na świecie i wielką zmianę
Macron prognozuje "koniec ery obfitości" na świecie i "wielką zmianę"Foto: PAP/EPA/MOHAMMED BADRA / POOL

Prezydent Macron przewodniczył Radzie Ministrów po zakończeniu urlopu. - Zasadniczo żyjemy pod koniec ery obfitości, będziemy musieli wyciągnąć konsekwencje ekonomiczne. To koniec produktów i technologii, które wydawały się nam wiecznie dostępne; dojdzie do przerwania łańcuchów dóbr (…) Będziemy musieli poczynić przygotowania - stwierdził szef państwa.

Cena za wolność

Emmanuel Macron odwoływał się do poczucia poświęcenia Francuzów powtarzając swoje ostrzeżenia z miejscowości Bormes-les-Mimosas w piątek, kiedy to wezwał Francuzów do zaakceptowania zapłacenia "ceny za naszą wolność i nasze wartości".

Francuski prezydent zauważył również, że następuje erozja demokracji i ładu międzynarodowego i czekają nas "kryzys klimatyczny i jego konsekwencje", które "są dostrzegalne", a nawet "nowe zagrożenia", jak cyberryzyko.

- W obliczu tej wielkiej zmiany nasi współobywatele mogą reagować z wielkim niepokojem - ostrzegł Emmanuel Macron.

- W obliczu takich obaw i takich wyzwań czasami łatwo jest obiecać i powiedzieć wszystko. Nie poddawajmy się tym pokusom, pokusom demagogii - podsumował prezydent, ostrzegając również przez kryzysem rządowym we własnym kraju.

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także