Zaporoska Elektrownia Jądrowa odłączona od sieci. Tego jeszcze w historii nie było
W związku z pożarami na terenie pobliskiej elektrociepłowni dwa działające bloki w kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy zostały odłączone od sieci - podał ukraiński koncern Enerhoatom. Pozostałe linie o mocy 750 kilowoltów zostały wcześniej uszkodzone podczas ataków rosyjskich. Pierwszy raz w historii elektrownia w całości została odłączona od sieci energetycznej.
2022-08-25, 16:41
"Te działania najeźdźców spowodowały całkowite odłączenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej od sieci energetycznej - po raz pierwszy w historii elektrowni " - napisano na Telegramie.
Operator informuje, że systemy automatyki i bezpieczeństwa działają normalnie. Trwają prace rozruchowe mające na celu podłączenie jednego z bloków energetycznych do sieci.
Zaporoska Elektrownia Jądrowa - największa w Europie - została zajęta przez siły rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. Według strony ukraińskiej rosyjskie wojska ostrzeliwują okolice elektrowni, stwarzając poważne niebezpieczeństwo katastrofy nuklearnej. Kijów oskarża stronę rosyjską o szantaż nuklearny.
Zaporoska elektrownia atomowa. Negocjacje z Rosją
Tymczasem inspektorzy ONZ chcą w najbliższych dniach odwiedzić okupowaną przez Rosję Zaporoską Elektrownię Jądrową. Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przekazał, że jest na to szansa, jeśli trwające teraz negocjacje zakończą się sukcesem.
MAEA poinformowała w oświadczeniu, że ze wszystkimi stronami prowadzi aktywne i intensywne konsultacje. Misja agencji ONZ do Zaporoża może odbyć się w ciągu najbliższych dni. Zdaniem organu obecność MAEA pomoże ustabilizować sytuację i ochronić obiekt, zmniejszając ryzyko ewentualnej awarii elektrowni.
REKLAMA
Rosjanie od kilku dni ostrzeliwują z moździerzy obrzeża Enerhodaru - miasta, w którym znajduje się Zaporoska Elektrownia Jądrowa, okupowana przez wojska rosyjskie - a dokładnie składowiska popiołu z zaporoskiej elektrowni cieplnej. Popiół ten charakteryzuje się wysokim stężeniem substancji trujących i poziomem promieniowania, które jest co najmniej dwa i pół raza wyższe od naturalnego tła. Po wyschnięciu tworzy pył, który może przemieszczać się na znaczne odległości.
- Szereg uszkodzeń w wyniku rosyjskich ostrzałów. Powstało zagrożenie dla działania Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
- Jest zgoda na misję MAEA w zaporoskiej elektrowni. Ukraiński wywiad ostrzega przed prowokacją
- "Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi". Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja ws. elektrowni w Zaporożu
Zobacz: Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie w Programie 1 Polskiego Radia
ASP
REKLAMA