UE przekazała Ukrainie kilka milionów tabletek jodku potasu. Chodzi o ochronę przed napromieniowaniem

Unia Europejska, w odpowiedzi na prośbę Ukrainy, przekazała jej ponad 5 milionów tabletek jodku potasu do ochrony przed ewentualnymi skutkami napromieniowania - donosi brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Rząd w Kijowie poprosił o pastylki w ubiegłym tygodniu, w ramach środków zapobiegawczych, by zwiększyć poziom ochrony wokół elektrowni atomowej w Zaporożu.

2022-08-30, 15:05

UE przekazała Ukrainie kilka milionów tabletek jodku potasu. Chodzi o ochronę przed napromieniowaniem
UE przekazała Ukrainie ponad 5 mln tabletek jodku potasu do ochrony przed ewentualnym napromieniowaniem. Foto: Shutterstock.com/Stanislavskyi

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa elektrownia jądrowa w Europie, która obecnie jest okupowana przez Rosję i znajduje się pod jej ostrzałem. Do Zaporoskiej Elektrowni została wysłana delegacja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Jej misja rozpocznie się formalnie jutro i potrwa do 3 września. Zespół czternastu ekspertów MAEA ma ustalić szkody wyrządzone w elektrowni przez kilka tygodni rosyjskiego ostrzału jak również ocenić ryzyko wystąpienia szkód.

Ukraina prosi UE o tabletki jodku potasu

Unia Europejska, w odpowiedzi na prośbę Ukrainy, przekazała jej tabletki jodku potasu do ochrony przed ewentualnymi skutkami napromieniowania. Rząd w Kijowie poprosił o pastylki w ubiegłym tygodniu, w ramach środków zapobiegawczych.

Tabletki jodku potasu, przyjęte w odpowiednim czasie, mają chronić tarczycę przed promieniotwórczym jodem i tym samym przed powstaniem nowotworu tarczycy. Europejskie Centrum Reagowanie Kryzysu kilka dni po otrzymaniu prośby z Kijowa, zebrało 5,5 miliona tabletek jodku potasu i przekazało je ukraińskim władzom.

Największa elektrownia atomowa w Europie

"Żadna elektrownia atomowa nie powinna być wykorzystywana jako teatr wojenny. Niedopuszczalne jest narażanie na niebezpieczeństwo ludności cywilnej" - napisał w oświadczeniu komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz. Dodał, że wszelkie działania wojskowe wokół elektrowni jądrowej w Zaporożu powinny być natychmiast wstrzymane.

REKLAMA

Elektrownia liczy sobie sześć bloków energetycznych o łącznej mocy 5700 MW. Zaporoska Elektrownia Atomowa została zajęta przez siły rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca i od tego czasu znajduje się pod rosyjską kontrolą. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze, przebywają tam także pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom.

Posłuchaj

UE przekazała Ukrainie ponad 5 mln tabletek jodku potasu do ochrony przed ewentualnym napromieniowaniem. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:41
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Zobacz: szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch w Programie 1 Polskiego Radia

ASP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej