Inicjatywa operacyjna po stronie ukraińskiej. Trwają walki na południu i wschodzie Ukrainy

Sztab dowództwa Południe informuje, że na południu i wschodzie Ukrainy ukraińskie siły powietrzne przeprowadziły 18 ataków na rosyjskie punkty dowodzenia, magazyny z amunicją, paliwem i smarami, a także na zgrupowania wojsk rosyjskich. 

2022-09-02, 07:04

Inicjatywa operacyjna po stronie ukraińskiej. Trwają walki na południu i wschodzie Ukrainy

Wojskowi oceniają sytuację w tym regionie jako trudną. Podkreślają jednak, że inicjatywa operacyjna pozostaje po stronie ukraińskiej.

Według sztabu wysiłki Rosjan koncentrują się na utrzymaniu zajmowanych pozycji, ostrzale artyleryjskim i moździerzowym, a także atakach powietrznych i rakietowych wojsk ukraińskich i celów cywilnych. Rosyjskie myśliwce trzy razy atakowały ukraińskie wojska w obwodzie berysławskim. Jedna z maszyn została trafiona. Rosjanie użyli półtonowych bomb do ataku na osiedla w obwodzie mikołajowskim, raniąc jednego cywila.

Ukraińska inicjatywa 

Ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzeliwały 9 rosyjskich punktów dowodzenia, 2 przeprawy promowe, dwa stanowiska operatorów dronów, a także baterie rosyjskiej obrony przeciwlotniczej. Regularnie bombardowane są mosty na Dnieprze.

Na południowym froncie ukraińscy żołnierze zniszczyli 6 rosyjskich czołgów, haubicę, wyrzutnię rakiet "Grad", samobieżny moździerz i 8 transporterów opancerzonych.

REKLAMA

"Potrzebujemy zmiany filozofii dostaw broni"

Denys Szmyhal, szef ukraińskiego rządu, który w sobotę przybędzie do Berlina, aby spotkać się w niedzielę z kanclerzem Olafem Scholzem, powiedział w wywiadzie dla niemieckiej agencji opublikowanym w piątek:"Potrzebujemy zmiany filozofii dostaw broni. Przez to rozumiem: powinny być dostarczane również nowoczesne czołgi bojowe".

- Oczekujemy od Amerykanów, że dostarczą nam Abramsów, a od Niemiec, że otrzymamy czołgi typu Leopard 2. To są nowoczesne czołgi, takie, jakie Ukraina potrzebuje na polu walki - powiedział Denys Szmyhal.

Dla kanclerza Olafa Scholza bezpośrednia dostawa czołgów i bojowych wozów piechoty pozostaje jednak nadal tematem tabu - zaznacza DPA. Ukraiński polityk przypomniał, że Niemcy na początku wojny dostarczały tylko sprzęt ochronny i hełmy, jednak obecnie również nowoczesną broń. - Naszym pragnieniem jest, aby otrzymać jeszcze więcej broni i wyposażenia tak szybko, jak to możliwe - dodał.

Ukraiński premier poruszył też temat systemu obrony powietrznej typ Iris-T. Rząd niemiecki zgodził się dostarczyć cztery sztuki tego sprzętu; według Denysa Szmyhala Ukraina potrzebuje 12, czyli trzy razy więcej niż zaoferował Berlin.

REKLAMA

Czytaj także:

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej