more_horiz
Wiadomości

Rosja planuje "referenda" na okupowanych terenach. "To oznaki słabości, porażki"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 10:55
Cztery okupowane przez Rosję regiony Ukrainy zapowiedziały, że zamierzają przeprowadzić referenda w sprawie przyłączenia do Rosji. - To oznaki słabości, porażki Rosji - powiedziała ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink.
Ukraina: fikcyjne referenda. Ambasador USA w Kijowie jednoznacznie
Ukraina: fikcyjne referenda. Ambasador USA w Kijowie jednoznacznieFoto: PAP/AA/ABACA

"USA nigdy nie uznają roszczeń Rosji do zajętych przez nią terenów Ukrainy i będą ją wspierać tak długo, jak to będzie konieczne" - podkreśliła ambasador we wpisie na Twitterze.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w Rosji. Operacja ma rozpocząć się jeszcze w środę i objąć rezerwistów, czyli osoby, które już odbyły służbę wojskową, ale przed wysłaniem na front mają przejść dodatkowe szkolenie. - Mobilizacja obejmie 300 tys. osób - poinformował minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Cztery okupowane przez Rosję regiony Ukrainy zapowiedziały, że zamierzają przeprowadzić referenda w sprawie przyłączenia do Rosji. Są to samozwańcze tzw. Doniecka i Ługańska Republiki Ludowe, a także okupowane części obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Pierwsze z referendów miałyby się odbyć w piątek.

Ukraina: pseudoreferenda na okupowanych regionach. Komentarz Andrzeja Dudy

- Polska nie uzna wyników ewentualnych pseudoreferendów na okupowanych terenach Ukrainy - zapowiedział w Nowym Jorku polski prezydent Andrzej Duda.

- Prawda jest taka, że wynik jest ustalany na Kremlu, a nie w głosowaniu. To, jaki głos oddają ci, którzy w tym referendum uczestniczą, nie ma tutaj od strony faktycznej żadnego znaczenia - podkreślił.

Posłuchaj
00:41 Cegielski.mp3 Nowy Jork: prezydent Andrzej Duda o pseudoreferendach na okupowanej Ukrainie - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

O szczegółach z Nowego Jorku wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski.

Czytaj także:

Zobacz: Marcin Przydacz w Programie 3 Polskiego Radia

pb

Zobacz także

Zobacz także