more_horiz
Wiadomości

Mobilizacja w Rosji. Z kraju wyjechało już kilkaset tysięcy mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 12:30
Portal Nowaja Gazieta.Jewropa, powołując się na źródła w prezydenckiej administracji poinformował, że od momentu ogłoszonej przez Władimira Putina mobilizacji, z kraju wyjechało już 261 tysięcy mężczyzn. Co więcej, jak przekazuje portal, Kreml rozważa zamknięcie granic, by uniemożliwić wyjazd Rosjanom.
Media: po ogłoszeniu mobilizacji wyjechało z Rosji 261 tys. mężczyzn
Media: po ogłoszeniu mobilizacji wyjechało z Rosji 261 tys. mężczyznFoto: PAP/EPA/RONI REKOMAA

"Atmosfera w administracji prezydenta jest taka, że ministerstwo obrony i inne służby mundurowe mogą przekonać Putina do zamknięcia granic, póki nie jest za późno. Jednak (…) w najbliższych dniach nie są wyznaczone żadne spotkania szefów struktur siłowych z Putinem, choć na początku września takie spotkania odbywały się kilka razy w tygodniu" - cytuje portal anonimowego informatora. 

Mobilizacja w Rosji. Będą zamykane granice?

Wcześniej portal Ważnyje Istorii informował, że w poniedziałek granice mają zostać zamknięte dla mężczyzn podlegających mobilizacji na wojnę z Ukrainą. Ich listy trafią do służb pogranicznych. Wśród objętych zakazem wyjazdu mają się znaleźć również mężczyźni z okupowanych terenów obwodów ługańskiego, donieckiego, chersońskiego i zaporoskiego, na wschodzie i południu Ukrainy, które wskutek przeprowadzenia tzw. referendów aneksyjnych, Federacja Rosyjska uważać będzie za swoje terytorium.

Mobilizacja w Rosji. Podpalenia budynków administracji

Po ogłoszeniu mobilizacji w Rosji rośnie liczba podpaleń wojskowych komend uzupełnień i budynków administracji państwowej - poinformowało Radio Swoboda. W niedzielę w obwodzie leningradzkim nieznani sprawcy podpalili (w jednym przypadku używając kanistra z benzyną, w drugim - koktajli Mołotowa) budynek w Kirowsku oraz budynek administracji Siaskielewo, w którym całkowicie spłonęło pomieszczenie wydziału opieki społecznej.

Dzień wcześniej przypadki podpaleń i prób zanotowano w Republice Mordowii położonej na południe od Moskwy w europejskiej części Rosji, a także w sąsiadującym z Polską obwodzie kaliningradzkim oraz w obwodzie nowogrodzkim, położonym na południe od Petersburga.

Czytaj także:

Zobacz: Wojciech Skurkiewicz (wiceminister obrony narodowej, PiS), Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta), Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica) i Andrzej Halicki (europoseł Platformy Obywatelskiej) w Programie 3 Polskiego Radia

PAP, ASP

Zobacz także

Zobacz także