more_horiz
Wiadomości

Przedłużenie pracy elektrowni jądrowych w Niemczech. Fala komentarzy po decyzji rządu

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 09:46
Media zza Odry skomentowały decyzję niemieckiego rządu o dalszej eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych. Opinie w tej sprawie są podzielone - informuje korespondent Polskiego Radia z Berlina Wojciech Osiński. Przedłużenia pracy reaktorów domagały się opozycyjna CDU i współrządząca FDP. 
Niemcy: reakcje na decyzję o przedłużeniu pracy elektrowni jądrowych
Niemcy: reakcje na decyzję o przedłużeniu pracy elektrowni jądrowychFoto: Shutterstock.com/Christian Schwier

Wcześniejszy plan resortu gospodarki zakładał wyłączenie wszystkich elektrowni jądrowych z końcem tego roku. Na początku września wicekanclerz Robert Habeck poinformował, że dwa z trzech działających obecnie reaktorów mają służyć jako elektrownie awaryjne do kwietnia 2023 roku. Zapewnił, że opracował "długofalową" strategię, pozwalającą obejść się bez energetyki atomowej.

Wczoraj polityk Zielonych poinformował, że elektrownie Isar 2 oraz Neckarwestheim będą w przyszłym roku dalej wytwarzać energię elektryczną. Powodem jest według Roberta Habecka napięta sytuacja na francuskim rynku energetycznym, która "rzutuje" na południowe Niemcy.

Przedłużenie pracy elektrowni jądrowych. Habeck kłamie?

Nie wszyscy podzielają jego zdania. - Habeck poszedł po rozum do głowy, ale jego uzasadnienie jest kłamliwe. Winą za obecną sytuację w Niemczech obarcza bowiem nie tyle własnych ministrów czy Putina, lecz Belzebuba znad Sekwany - powiedział Polskiemu Radiu dziennikarz ekonomiczny Roland Tichy.

Tymczasem jak wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Bilda" w czerwcu co drugi Niemiec był przeciwny wyłączeniu do końca roku trzech ostatnich działających elektrowni atomowych. Wszystko przez rosnące ceny energii - komentowała gazeta.

Niejednoznaczny jest z kolei stosunek ankietowanych do decyzji niemieckiego rządu o rezygnacji z energetyki jądrowej, podjętej w 2011 roku. Absolutna większość (56 proc.) ankietowanych uważa, że decyzja ówczesnej kanclerz Angeli Merkel (CDU) po awarii reaktora w Fukushimie była prawidłowa. 30 procent uznało tę decyzję za błędną, a 15 proc. nie miało zdania.

Posłuchaj
00:59 11963576_1.mp3 Reakcje w Niemczech na decyzję o przedłużeniu pracy elektrowni jądrowych. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz: Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej w Programie 1 Polskiego Radia

IAR, PAP

ASP

Zobacz także

Zobacz także