more_horiz
Wiadomości

Projekt kolejnych sankcji UE wobec Rosji. Andrzej Sadoś: uwzględniono wiele naszych postulatów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 18:17
Wiele postulatów Polski i koalicjantów zostało uwzględnionych w projekcie nowych sankcji wobec Rosji - powiedział ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś. Dziś Komisja Europejska przedstawiła propozycje do decyzji państw członkowskich - informuje Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia.
Ambasador A. Sadoś o nowych sankcjach wobec Rosji - wiele postulatów Polski i koalicjantów uwzględniono
Ambasador A. Sadoś o nowych sankcjach wobec Rosji - wiele postulatów Polski i koalicjantów uwzględnionoFoto: symbiot/shutterstock

Ambasador Sadoś poinformował, że restrykcje uderzają między innymi w wymianę handlową z Rosją. - Wciągamy na listy sankcyjne cały szereg dóbr i produktów importowanych z Rosji. Szacujemy wartość importu z Rosji na dobrze ponad 10 miliardów euro. Znajdzie się na nich stal, drewno, papier - produkty, których sprzedaż zasila rosyjski budżet. Wciągamy na listy sankcyjne bardzo wiele wyrobów elektronicznych, mikroprocesorów, wyrobów wykorzystywanych w przemyśle lotniczym - powiedział ambasador Andrzej Sadoś.

Jest też, co postulowała Polska wraz z krajami bałtyckimi i Irlandią, propozycja objęcia sankcjami osób odpowiedzialnych za organizowanie na okupowanych terenach Ukrainy nielegalnych referendów o przyłączeniu do Rosji.

Według polskiego ambasadora tym razem nie powinno być problemów z przyjęciem sankcji. - Dynamika tej dyskusji jest bardzo pozytywna - dodał.

Kolejny pakiet sankcji

Jak ustaliła wcześniej brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, w nowym pakiecie Komisja Europejska proponuje także nałożenie limitów cenowych na ropę. Jest również propozycja zakazu dla obywateli Unii Europejskiej zasiadania we władzach rosyjskich firm państwowych.

Ponadto zostanie rozszerzona czarna lista osób z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami w Europie.

Posłuchaj
00:32 11964649_1.mp3 Ambasador A. Sadoś o nowych sankcjach wobec Rosji - wiele postulatów Polski i koalicjantów uwzględnionych (IAR)

Czytaj także:

Zobacz także: rzecznik PiS Radosław Fogiel w "Salonie politycznym Trójki"

dz/koz/IAR/kor

Zobacz także

Zobacz także