more_horiz
Wiadomości

Putin zdecyduje się na użycie broni jądrowej? "To byłby koniec Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 23:55
Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow stwierdził, że użycia przez Władimira Putina broni jądrowej na Ukrainie, będzie oznaczało koniec Rosji. Jak tłumaczył, po takim ataku nikt na świecie, w tym także Chiny, nie chciałby wtedy mieć nic wspólnego z Kremlem.
Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony: użycie broni jądrowej przeciwko Ukrainie będzie oznaczać koniec Rosji
Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony: użycie broni jądrowej przeciwko Ukrainie będzie oznaczać koniec RosjiFoto: Sobolev_Igor/Shutterstock

Jak powiedział w rozmowie z niezależną rosyjską telewizją Nastojaszczeje Wriemia Daniłow, Rosja "z pewnością nie sięgnie po strategiczną broń jądrową", natomiast wykorzystanie przeciwko Ukrainie ładunków o charakterze taktycznym wiązałoby się dla Moskwy z dużym ryzykiem.

- Rosja stałaby się enklawą izolowaną od cywilizowanego świata - ostrzegł Daniłow.

Co zrobi Łukaszenka?

Jak dodał, Kreml nie ustaje w wysiłkach, by wciągnąć Białoruś w wojnę przeciwko Ukrainie.

- Wiemy, że Putin codziennie naciska na Łukaszenkę, by zaczął agresję od strony Białorusi. Jesteśmy tego wszystkiego świadomi. Nawet ostatnie spotkanie (obu przywódców) w Soczi dotyczyło tego tematu. Nie sądzę jednak, że Łukaszenka się na to zdecyduje - powiedział szef RBNiO.

Czytaj również:

Częściowa mobilizacja w Rosji. Daniłow: to nie zmieni przebiegu wojny

Według Daniłowa rozpoczęta w Rosji mobilizacja na wojnę z sąsiednim krajem nie wpłynie na dalszy przebieg konfliktu. - Nic się nie zmieni, bo nie może się zmienić. Kluczowe znaczenie ma to, że jesteśmy u siebie w domu i bronimy swojej ojczyzny. Pół godziny po tym, gdy ogłosimy, że potrzeba nam dodatkowych żołnierzy do obrony kraju, przed komendami wojskowymi ustawią się kolejki - oznajmił rozmówca niezależnych rosyjskich mediów.

- Liczba żołnierzy wroga oddających się w (ukraińską) niewolę będzie tylko wzrastać - podkreślił Daniłow.

[ZOBACZ WIDEO] Rzecznik MSZ Łukasz Jasina gościem Polskiego Radia 24

ms, PAP

Zobacz także

Zobacz także