more_horiz
Wiadomości

Rosyjskiej armii brakuje żołnierzy? Przed wcieleniem do wojska uciekają także Ukraińcy z okupowanych terenów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 11:50
Portal France24 podał, że mężczyźni uciekają z okupowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego, na południu Ukrainy, w obawie przed możliwym przymusowym wcieleniem do rosyjskiego wojska.
Media: mężczyźni uciekają z południa Ukrainy przed wcieleniem do rosyjskiej armii
Media: mężczyźni uciekają z południa Ukrainy przed wcieleniem do rosyjskiej armiiFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

- Już zabierają tam ludzi w wieku od 18 do 35 lat. Nie pytają, czy chcesz, czy nie. Zmuszają cię do zapisania się - powiedział reporterom francuskiego portalu mężczyzna stojący w kolejce do ukraińskiego punktu kontroli granicznej.

- Pchają wszystkich do tej wojny. Ale nie będziemy walczyć przeciwko Ukrainie, jesteśmy patriotami - skomentował inny człowiek wyjeżdżający z okupowanych terytoriów.

Jego zdaniem, choć obecnie Rosjanie zabierają do wojska mężczyzn poniżej 35. roku życia, to niedługo przymusowo mobilizowani mogą być mężczyźni w wieku do 50 lat.

Mężczyźni uciekają z okupowanych obszarów do miasta Zaporoże, położonego w północnej części obwodu, i znajdującego się pod kontrolą Kijowa.

Mobilizacja do wojska rosyjskiego

"Dwa tysiące zmobilizowanych z anektowanego Krymu zostało wysłanych przez dowództwo rosyjskie do okupowanego Chersonia na południu Ukrainy. Wcieleni do rosyjskiego wojska Tatarzy krymscy mają być kierowani w rejony najostrzejszych walk" - podał w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak oświadczył sztab w codziennym komunikacie opublikowanym na Facebooku, 2 tys. zmobilizowanych wysłano 27 września z Sewastopola na anektowanym Krymie.

Komendy wojskowe na półwyspie otrzymały "polecenie, by wezwaniu do szeregów wojsk okupacyjnych podlegali w pierwszym rzędzie Tatarzy krymscy i byli kierowani do tych jednostek bojowych, które wykonują zadania w rejonach, gdzie walki są najintensywniejsze" - informuje sztab.

Czytaj także:

dz/PAP

Zobacz także

Zobacz także