more_horiz
Wiadomości

Paweł Ukielski: Rosja używa manipulacji historycznej do uzasadniania swoich działań zbrojnych

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 12:56
- Rosja manipulacji historycznej używa na wielu poziomach. Pierwszy poziom to uzasadnianie swojej agresji, drugi - skłócanie narodów, trzeci to budowanie pewnego fałszywie pojmowanego patriotyzmu we własnym społeczeństwie - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. 
Paweł Ukielski: Rosja używa manipulacji historycznej do uzasadniania swoich działań zbrojnych
Paweł Ukielski: Rosja używa manipulacji historycznej do uzasadniania swoich działań zbrojnychFoto: Michal Staniewski/Shutterstock

W Gdyni trwa kolejny dzień XIV Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Podczas tego wydarzenia odbywają się projekcje filmowe, konkursy, liczne dyskusje, a przede wszystkim spotkania ze świadkami historii. 

- Jako platforma europejskiej pamięci i sumienia, której muzeum jest jednym z członków założycieli, od lat współpracujemy z festiwalem i organizujemy m.in. debaty - powiedział Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

- W tym roku szczególnie na czasie i bardzo interesujące wydało nam się coś, czym jako platforma też się zajmujemy, czyli śledzenie, w jaki sposób współczesna Rosja manipuluje historią i do jakich celów to wykorzystuje. To znaczy w jaki sposób ta manipulacja historyczna wykracza daleko poza standardowe rozumienie polityki historycznej, czyli budowanie wizerunku kraju - dodał. 

Manipulacja na wielu poziomach

Zaznaczył, że Rosja używa manipulacji historycznych do uzasadniania swoich działań zbrojnych, agresji. - Zatem coś, co my nazywamy polityką historyczną - tutaj oczywiście mowa o propagandzie i manipulacji - jest wykorzystane nie w ramach soft power, a hard power, czyli bezpieczeństwa narodowego - dodał gość PR24. 

Podkreślił, że Rosja manipulacji historycznej używa na wielu poziomach. - Pierwszy poziom - o którym już wspomniałem - to uzasadnianie swojej agresji. Drugi to skłócanie narodów. (...) Trzeci poziom to budowanie pewnego fałszywie pojmowanego patriotyzmu we własnym społeczeństwie, czyli oddziaływanie na swoje społeczeństwo, budowanie dumy z powodu wielkiej wojny ojczyźnianej i potrzeby zniszczenia strasznych nazistów, którzy rozplenili się na Ukrainie - mówił wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:05 PR24_mp3 2022_09_29-11-46-05.mp3 Paweł Ukielski: Rosja używa manipulacji historycznej do uzasadniania swoich działań zbrojnych (Temat dnia/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

Data emisji: 29.09.2022

Godzina emisja: 11.46

nj/kor

Zobacz także

Zobacz także