more_horiz
Wiadomości

Nielegalna aneksja kolejnych terenów Ukrainy. Putin podpisał dekrety

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 04:20
Dekrety wydane przez Władimira Putina w czwartek w nocy zakładają uznanie niepodległości Chersonia i Zaporoża oraz włączenie tych terenów Ukrainy, oraz obwodów donieckiego i ługańskiego, do Rosji. Te decyzje ma zatwierdzić rosyjski parlament.
Władimir Putin podpisał dekrety przygotowujące aneksję Chersonia i Zaporoża
Władimir Putin podpisał dekrety przygotowujące aneksję Chersonia i ZaporożaFoto: STRINGER/AFP/East News

W lutym Władimir Putin uznał niepodległość samozwańczych republik Doniecka i Ługańska.

Prezydent Rosji powiedział, że jest gotów bronić tych terytoriów wszelkimi dostępnymi środkami, wskazując, że byłby skłonny użyć ataku nuklearnego, aby powstrzymać wysiłki Ukrainy na rzecz wyzwolenia jej suwerennego terytorium.

Ogłoszenie przez Putina planu aneksji ukraińskich terytoriów wywołało nową falę międzynarodowego potępienia Rosji. - Każda decyzja o przystąpieniu do aneksji obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego na Ukrainie nie miałaby podstawy prawnej i zasługuje na potępienie - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Czytaj również:

Nielegalna aneksja ukraińskich terenów. Jasne stanowisko ONZ i USA

"Doceniam jasne stanowisko sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w sprawie kryminalnych zamiarów Federacji Rosyjskiej, dążącej do nielegalnego anektowania kolejnych terenów Ukrainy: takie działania nie będą miały żadnej mocy prawnej, rażąco naruszają Cele i Zasady Karty Narodów Zjednoczonych i nie zostaną uznane przez świat" - zaznaczył na Twitterze ukraiński prezydent.

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w czwartek, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy, a "tak zwane referenda" zorganizowane przez Moskwę na kontrolowanych przez nią ukraińskich terytoriach "były absolutną fikcją".

Głosowanie RB ONZ

Rada Bezpieczeństwa ONZ będzie głosować w piątek w sprawie przyjęcia rezolucji potępiającej pseudoreferenda, które Rosja przeprowadziła na okupowanych przez siebie ukraińskich terytoriach. 

O planowanym głosowaniu na forum Rady poinformowała Francja, która obecnie przewodniczy jej pracom. Szczegóły rezolucji przygotowanej przez Stany Zjednoczone i Albanię nie są znane. Wiadomo, że nie ma szans na to, aby została przyjęta, gdyż Rosja dysponuje w Radzie Bezpieczeństwa prawem weta. Dokument może jednak zostać odczytany przed Zgromadzeniem Ogólnym.

ms, PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także