more_horiz
Wiadomości

Rosja zablokowała rezolucję RB ONZ ws. aneksji ukraińskich terenów. Użyto prawa weta

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 22:31
Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła w piątek zgłoszony przez USA i Albanię projekt rezolucji potępiającej Rosję za jej próbę aneksji terytorium Ukrainy i wzywającej ją do wycofania wojsk. Przeciwko projektowi zagłosowała tylko Rosja, mająca prawo weta. Cztery kraje wstrzymały się od głosu.
Rada Bezpieczeństwa odrzuciła projekt rezolucji potępiającej Rosję w sprawie aneksji. Rosja użyła prawa weta
Rada Bezpieczeństwa odrzuciła projekt rezolucji potępiającej Rosję w sprawie aneksji. Rosja użyła prawa wetaFoto: PAP/EPA/Peter Foley

Cztery państwa, które wstrzymały się od głosu, to Chiny, Brazylia, Indie i Gabon. Dziesięć państw opowiedziało się za przyjęciem rezolucji, jednak została ona odrzucona ze względu na prawo weta, którym dysponuje Rosja.

Za krytyką działań Rosji opowiedział się jeszcze w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który stwierdził, że "referenda na Ukrainie nie mają wartości prawnej i zasługują na potępienie".

Z uwagi na wprowadzony w tym roku nowy mechanizm, w wyniku weta Rosji rezolucja trafi pod obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Dekret Putina. Rosja ogłosiła aneksję

W piątek Władimir Putin ogłosił włączenie do Rosji czterech ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, na których terenie w dniach 23-27 września odbyły się sfingowane referenda w tej sprawie.

Putin wydał już oficjalny aneksyjny dekret. Decyzję tę ma zatwierdzić rosyjski parlament.

Zobacz także:

Zobacz także: rzecznik MSZ Łukasz Jasina w PR24

jp/PAP

Zobacz także

Zobacz także