more_horiz
Wiadomości

Rosjanie ostrzelali cywilną kolumnę samochodów. Zginęło co najmniej 10 dzieci

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 15:20
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że co najmniej 20 osób, w tym 10 dzieci, zginęło w ostrzelanej przez siły rosyjskie kolumnie samochodów w powiecie kupiańskim w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy.
SBU: w ostrzelanej w obwodzie charkowskim kolumnie samochodów zginęło 10 dzieci
SBU: w ostrzelanej w obwodzie charkowskim kolumnie samochodów zginęło 10 dzieciFoto: PAP/EPA/ATEF SAFADI

Cywilna kolumna składająca się z siedmiu samochodów została ostrzelana pod koniec września w tzw. szarej strefie między okupowaną miejscowością Swatowe w obwodzie ługańskim a wyzwolonym Kupiańskiem w obwodzie charkowskim - przekazał p.o. szefa SBU Wasyl Maluk.

Jak dodał, zginęło co najmniej 20 osób, w tym 10 dzieci. Ustalana jest ostateczna liczba ofiar, prowadzone są ekspertyzy. SBU podała, że kilka osób ocalałych z ostrzelanej kolumny obecnie składa zeznania.

- Bestialski atak na cywilów przeprowadziła dywersyjno-rozpoznawcza grupa okupantów - z broni strzeleckiej praktycznie całkowicie zniszczono sześć starych samochodów osobowych i jeden samochód dostawczy Gazela - oświadczył Maluk.

Porażki Rosjan

Ataki Rosjan na cywilów wydają się rozpaczliwą próbą przestraszenia Ukraińców. W wielu miejscach rosyjskie wojska są wypierane przez ukraińską armię. W ciągu najbliższych 72 godzin ukraińskie siły prawdopodobnie odbiją lub jeszcze ściślej otoczą okupowany przez rosyjskie wojska Łyman w Donbasie na wschodzie Ukrainy - przewiduje amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW). 

Rosyjskie źródła przyznają, że agresorom pozostała tylko jedna droga ucieczki, w kierunku miejscowości Torske, ale jest ona blokowana przez ukraińską artylerię. Pojawiły się również informacje, że Rosja próbuje przerwać okrążenie, wysyłając w okolice Łymanu nowo zmobilizowanych poborowych - podkreślił ISW.

Czytaj także:

dz/PAP

Zobacz także

Zobacz także