Zgoda na kolejne unijne sankcje wobec Rosji. Wiemy, kiedy zaczną obowiązywać
Wszystkie szczegóły ósmego pakietu sankcji wobec Rosji zostały zatwierdzone i uruchomiona została tak zwana procedura pisemna - poinformowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Potrwa ona do jutra do godz. 10.00, a zatem w czwartek, po publikacji w unijnym Dzienniku Urzędowym, restrykcje zaczną obowiązywać.
2022-10-05, 11:15
Ósmy pakiet unijnych sankcji wobec Rosji zawiera kolejne ograniczenia w imporcie oraz eksporcie o wartości, jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, kilkunastu miliardów euro. Jest zakaz importu z Rosji do Unii między innymi stali, chemikaliów, papieru, drewna i maszyn, oraz zakaz eksportu nowoczesnych technologii i produktów wykorzystywanych przez rosyjską armię.
A ponadto, między innymi na wniosek Polski, karane będą osoby, które łamią restrykcje. Europejczycy nie będą też mogli zasiadać we władzach rosyjskich firm oraz instytucji, po raz pierwszy sankcjami objęto usługi, między innymi inżynieryjne i architektoniczne.
Zmiany względem pierwotnej propozycji
Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że podczas spotkania unijnych ambasadorów, w najnowszym pakiecie sankcyjnym wprowadzono zmiany w czarnej liście osób objętych zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami w Europie. Dopisano tam przewodniczącą Centralnej Komisji Wyborczej Federacji Rosyjskiej.
Poza tym, na liście objętych zakazem wjazdu są osoby z administracji Władimira Putina, które przygotowywały fikcyjne i nielegalne referenda na okupowanych terenach Ukrainy o przyłączeniu do Rosji, a także marionetkowe, rosyjskie władze w Doniecku, Ługańsku, Zaporożu i Chersoniu. Znaleźli się tam też: główny ideolog Kremla, piewca "ruskiego miru", rosyjscy piosenkarze, ale również byli i obecni pracownicy ministerstwa obrony, kolejni wojskowi, a także magnaci zbrojeniowi, między innymi największy udziałowiec koncernu Kałasznikow.
REKLAMA
Sprzeciw Węgier i Belgii
Z powodu sprzeciwu Węgier sankcjami nie został objęty zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej, patriarcha Cyryl, który o zbrodniach rosyjskich żołnierzy na Ukrainie mówi, że są jedynym słusznym wyborem, a wojnę z Ukrainą nazywa wojną ze złem.
Na liście firm, które zostały dopisane do czarnej listy, też są niewielkie zmiany. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że nie tylko wykreślona została firma wydobywająca diamenty, bo zażądała tego Belgia, ale także został wykreślony instytut badawczo-rozwojowy specjalizujący się w energetyce jądrowej. Dopisane zostały natomiast kolejne spółki z sektora zbrojeniowego. Na liście jest również między innymi producent banknotów i monet w Rosji.
Dyskusje o limitach na ropę
Jeśli natomiast chodzi o sankcje sektorowe, gospodarcze zawarte w ósmym pakiecie, to na ostatnim etapie negocjowano zapisy dotyczące wprowadzenia pułapów cenowych na rosyjską ropę przewożoną tankowcami do państw spoza Unii. Zastrzeżenia zgłaszała przede wszystkim Malta, która chciała szczegółowych zapisów jak te limity będą ustalane i domagała się gwarancji, że pułapy będą wprowadzane globalnie, by armatorzy nie przenieśli się poza Unię.
Posłuchaj
Sama Wspólnota, przypomnijmy, nałożyła embargo na rosyjską ropę sprowadzaną drogą morską. Wejdzie ono w życie 5 grudnia. Nadal natomiast ropa z Rosji będzie tłoczona do Unii rurociągami, bo wyłączenie spod sankcji uzyskały Węgry, Słowacja i Czechy.
REKLAMA
Czytaj także:
- Niemieckie elity wciąż nastawione na współpracę z Rosją. Prezes PiS mówi o "bezwładzie intelektualnym"
- Jak Rosja będzie bronić się przed sankcjami? Dr Herudziński wskazuje wrażliwe punkty Zachodu
- Za samoloty pozostawione w Rosji leasingodawca chce odszkodowania. Jest pozew przeciw ubezpieczycielom
IAR/mbl/jp/kor
REKLAMA