more_horiz
Wiadomości

"Wysłali was na śmierć". Minister apeluje do rosyjskich żołnierzy: jeszcze możecie uratować armię przed hańbą

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 10:48
- Jeszcze możecie uratować Rosję przed tragedią, a armię - przed poniżeniem i hańbą - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w opublikowanym w piątek apelu skierowanym do rosyjskich żołnierzy.
Min. obrony do rosyjskich żołnierzy: jeszcze możecie uratować Rosję przed tragedią, a armię  przed hańbą
Min. obrony do rosyjskich żołnierzy: jeszcze możecie uratować Rosję przed tragedią, a armię – przed hańbąFoto: PAP/EPA/ANASTASIA VLASOVA

- Okłamano was i zdradzono. Obiecali wam lekki spacer, a posłali w pułapkę. Płacicie krwią za czyjeś fantazje i fałszywe cele – mówił minister obrony Ukrainy w wygłoszonym w języku rosyjskim wezwaniu do wojskowych armii agresora.

- Teraz was nie słuchają. Bo posłuchać was teraz, to znaczy przyznać się do błędów. A w Moskwie nie lubią prawdy. Łatwiej im jest opowiadać, jak bohatersko zginęliście w bitwie z wymyślonymi pułkami NATO – kontynuował Reznikow. Podkreślił, że "kraje NATO dostarczają Ukrainie broń, ale walczą tą bronią ukraińscy wojskowi".

- Nasz prezydent jest ze swoją armią. A gdzie jest wasz? – pytał minister w nagrani opublikowanym w jego mediach społecznościowych.

"Wysłali was na śmierć nie w słusznej sprawie"

- Wielu z was już zrozumiało – oni wysłali was na śmierć nie w słusznej sprawie. Może dlatego wasz (prezydent) ukrywa się w bunkrze, a nie stoi w walce obok was? – powiedział Reznikow. Zaznaczył przy tym, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski niejednokrotnie był na froncie.

Rosyjscy wojskowi, jak podkreślił ukraiński minister, nikogo nie "wyzwalają", a unicestwiają całe miasta, w których zupełnie niedawno byli uważani za dobrych sąsiadów, gdzie mówiono po rosyjsku.
- Jak zapamięta was historia? Jako tych, którzy pod jednym sztandarem walczyli z więźniami? Tak zostaniecie zapamiętani – jako złodzieje, bandyci i zabójcy – zaznaczył.

- Powiem wam, co się wydarzy. Tysiące rosyjskich chłopców zginie. Jeszcze więcej zostanie bez rąk i bez nóg. Ale zostaną okryci hańbą. A was uczynią winnymi. I znowu zdradzą, tak jak już zdradzili nie raz – podkreślił.

- Po wojnie to wy będziecie patrzeć w oczy kalekom, wdowom i sierotom po waszych żołnierzach. Bo nikt z Kremla do was nie wyjdzie – dodał.

- Gwarantujemy życie, bezpieczeństwo i sprawiedliwość wszystkim, którzy niezwłocznie się poddadzą i doprowadzimy do osądzenia tych, którzy wydawali zbrodnicze rozkazy – zapewnił Reznikow.

- Wciąż jeszcze możecie uratować Rosję przed tragedią, a rosyjską armię – przed poniżeniem i hańbą. Ale czas ucieka, nie straćcie go – zakończył ukraiński minister obrony. 

Czytaj też:

dn/PAP/IAR

Zobacz także

Zobacz także