Systemy obrony przeciwlotniczej dla Ukrainy. Kolejne kraje zapowiadają wsparcie
Jestem wdzięczny partnerom za decyzję o wzmocnieniu wsparcia obrony naszego nieba - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Odniósł się w ten sposób do deklaracji jakie padły podczas spotkania Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy nazywanej formatem "Ramstein". W jej skład wchodzą przedstawiciele około 50 krajów, które dostarczają broń Ukrainie.
2022-10-13, 03:00
Zdaniem ukraińskiego przywódcy spotkanie było produktywne, a rozmawiano na nim o wyposażeniu Kijowa w systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. - Im bardziej zuchwały i okrutny staje się rosyjski terror, tym bardziej oczywiste jest dla świata, że pomoc Ukrainie w obronie nieba jest jednym z najważniejszych zadań humanitarnych dla Europy naszych czasów - zaznaczył prezydent Wołodymyr Zełenski.
Pomoc m.in. z Wielkiej Brytanii i Francji
Swoją pomoc dla Ukrainy zadeklarowała m.in. Francja. Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że systemy obrony powietrznej trafią na Ukrainę w kolejnych tygodniach. - Są to radary, systemy i rakiety przeciwlotnicze, aby chronić Ukraińców przed atakami dronów i rakiet - tłumaczył Emmanuel Macron w wywiadzie dla telewizji France 2. Potwierdził też dostawę kolejnych sześciu armatohaubic Caesar.
Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace poinformował, że jego kraj przekaże Ukrainie rakiety obrony powietrznej zdolne do zestrzeliwania pocisków manewrujących. - Ostatnie zmasowane ataki Rosji na obszary cywilne na Ukrainie uzasadniają stałe wsparcie dla tych, którzy dążą do obrony swojego kraju. Dlatego dziś autoryzowałem dostawę przeciwlotniczych rakiet AMRAAM dla Ukrainy - oświadczył.
- Joe Biden dla Polskiego Radia: brutalność ostatnich rosyjskich ataków wykracza poza wszelkie granice
"Rakiety pomogą w ochronie infrastruktury krytycznej Ukrainy" - dodano w komunikacie ministerstwa. Ponadto jak poinformował minister Wallace, przekazane zostaną również setki dodatkowych rakiet obrony powietrznej innych typów, wraz z większą liczbą dronów i dalszych 18 dział artylerii.
Posłuchaj
Dostarczymy Ukrainie pociski przeciwlotnicze o wartości 15 mln euro - ogłosiła z kolei minister obrony Holandii Kasja Ollongren. Dodała, że to odpowiedź na ostatnie ostrzały rakietowe Ukrainy przez siły rosyjskie.
Misja szkoleniowa dla ukraińskiej armii również w Polsce
W środę o pomocy dla zaatakowanego przez Rosję kraju mówili też przedstawiciele polskich władz. Na antenie Programu 3 Polskiego Radia premier Mateusz Morawiecki odniósł się do informacji korespondentki Polskiego Radia w Brukseli Beaty Płomeckiej o tym, że unijna misja szkoleniowa dla ukraińskiej armii ma mieć siedzibę w Polsce. - To jest jedna rzecz. A druga to szkolenia, które odbywają się w cyklu rozproszonym w bardzo wielu miejscach. Jesteśmy bardzo aktywni na tym polu. Nasi specjaliści w tym względzie są bardzo aktywni - wskazał.
ms, IAR/PAP
REKLAMA