more_horiz
Wiadomości

Dzień Matki na Białorusi. Setki więźniarek politycznych za kratami i na pracach przymusowych

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 16:27
Na Białorusi nie ustają represje polityczne. Ponad 400 więźniarek politycznych przebywa za kratami i na pracach przymusowych - poinformowało centrum obrony praw człowieka "Wiasna". W kraju obchodzony jest dziś Dzień Matki.
Białoruś: ponad 400 więźniarek politycznych za kratami i na pracach przymusowych
Białoruś: ponad 400 więźniarek politycznych za kratami i na pracach przymusowychFoto: Andrei Bortnikau/Shutterstock

Sądy wysyłają do łagrów młode matki, a czasami obydwoje rodziców pozostawiając dzieci bez ich opieki. Przed sądem w Mińsku stanęły dziś cztery pary oskarżane o udział w protestach społecznych w 2020 roku. Oprawcy torturują kobiety w więzieniach, trzymają je w przepełnionych celach i karcerach.

Mobilizacja na Białorusi

Mobilizacja będzie się odbywać pod pretekstem "sprawdzianu zdolności bojowych" - powiadomił portal. Na pierwszym etapie nie będzie ona obejmować dużych miast.

Jak ocenia Nasza Niwa działanie te zwiększają prawdopodobieństwo eskalacji na granicy białorusko-ukraińskiej, które dotąd analitycy oceniali jako niskie, pomimo tego, że Łukaszenka obwieścił uruchomienie na terenie kraju wspólnego z Rosją Regionalnego Zgrupowania Wojsk.

Media przytaczają również wypowiedź ministra spraw zagranicznych Uładzimira Makieja, który w wywiadzie dla rosyjskiej gazety "Izwiestija" oświadczył, iż na Białorusi "wprowadzono reżim operacji antyterrorystycznej".

Czytaj także:

dn/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także