more_horiz
Wiadomości

Sekretarz stanu USA: nie widzę dowodów na to, że Rosja chce zakończyć wojnę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 22:42
Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken oświadczył, że nie widzi dowodów na to, iż Rosja chce zakończyć wojnę na Ukrainie i zmierza raczej w odwrotnym kierunku.
Sekretarz stanu: nie widzę dowodów na to, że Rosja chce zakończyć wojnę na Ukrainie
Sekretarz stanu: nie widzę dowodów na to, że Rosja chce zakończyć wojnę na UkrainieFoto: Shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Putin jest daleki od chęci zaangażowania się w dyplomację - powiedział. - Waszyngton weźmie pod uwagę wszelkie sposoby na podjęcie rozmów dyplomatycznych z Rosją, jeśli będzie do tego okazja - dodał.

- Zawsze, gdy USA będą miały coś ważnego do zakomunikowania Rosjanom - zrobią to - podkreślił Blinken.

Wcześniej w piątek szef Pentagonu Lloyd Austin rozmawiał telefonicznie z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu. Podkreślił po tych konsultacjach, że kanały komunikacji z Rosją muszą pozostać otwarte.

Pomoc USA dla Ukrainy. Biden: wspieramy tym samym Europę i NATO

Prezydent Joe Biden po raz kolejny skrytykował tych polityków republikańskich, którzy sugerują ograniczenie pomocy dla Ukrainy. - Oni nie mają wyczucia amerykańskiej polityki zagranicznej - ocenił Biden i dodał, że wojna na Ukrainie ma wpływ na funkcjonowanie całego NATO.

- Wspierając Ukrainę wspieramy Europę i NATO. Myślicie, że Putin zatrzyma się na Ukrainie? Nie rozumiem gróźb zaprzestania wspierania Ukraińców w wojnie przeciwko brutalnemu dyktatorowi - powiedział amerykański prezydent.

Biały Dom zapowiedział, że będzie rozmawiał z Kongresem na temat dalszego wsparcia dla Kijowa. Na Kapitolu mówi się o uchwaleniu pakietu pomocy militarnej dla Ukrainy na przyszły rok o wartości 50 miliardów dolarów jeszcze przez obecny parlament, w którym większość mają demokraci.

Czytaj także:

dn/PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także