Odszkodowanie dla Rosji? Polska chce doprecyzowania unijnych sankcji
Polska zabiega o doprecyzowanie unijnych sankcji wobec Rosji, by uniknąć płacenia wysokich odszkodowań. Chodzi o wstrzymanie importu ropy drogą morską. Unia Europejska podjęła taką decyzję w maju, a wchodzi ona w życie 5 grudnia. O szczegółach korespondentka IAR w Brukseli Beata Płomecka.
2022-11-15, 10:05
Na wniosek Węgier, Słowacji i Czech wyłączone zostały ropociągi, by mogły one sprowadzać rosyjską ropę południowym odcinkiem rurociągu Przyjaźń. Północna odnoga prowadzi do Polski, która z wyłączeń sankcyjnych nie chce skorzystać.
Odszkodowanie dla Rosji?
- Potrzebna jest decyzja na poziomie Unii Europejskiej, posiadająca charakter sankcji. Bo jeśli Polska sama, mocą własnej decyzji odstąpi od korzystania z ropy z tego rurociągu, to będziemy musieli stronie rosyjskiej płacić odszkodowanie - mówił wczoraj w Brukseli minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Tłumaczył, że Polska musiałaby się liczyć z kosztami jako strona wypowiadająca umowę na dostawy ropy.
Coraz większe zniecierpliwienie
Część unijnych krajów jest zniecierpliwiona brakiem kolejnych sankcji wobec Rosji za wojnę rozpętaną na Ukrainie. Za zaostrzeniem restrykcji opowiadają się przede wszystkim państwa bałtyckie i Polska, wspierane przez kraje skandynawskie. Temat kolejnych sankcji pojawi się dziś wprawdzie na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych unijnych państw członkowskich w Brukseli, ale żadne decyzje nie są spodziewane.
REKLAMA
Ósmy pakiet sankcji wobec Rosji został zatwierdzony na początku ubiegłego miesiąca i zaraz ruszyły prace nad kolejnym, dziewiątym pakietem. Wcześniej sugerowano, że połowa listopada to moment na jego zatwierdzenie, tak się jednak nie stało.
Posłuchaj
- Są tacy, którzy mówią, że nie ma już czego obejmować sankcjami. Bynajmniej. Litwa zaproponowała nową listę restrykcji i czeka na odpowiedź europejskich instytucji - powiedział minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis. Wywołany szef unijnej dyplomacji odpowiada, że wszystko odbywa się zgodnie z procedurami.
- Kraje członkowskie przedstawiają swoje propozycje, służby prawne je analizują. Na pewno się nie zatrzymujemy - powiedział Josep Borrell.
- Rząd przejmuje aktywa Gazpromu w Polsce? Jest decyzja ws. EuRoPol Gazu
- "Pod okupacją miasto umiera". Tragiczna sytuacja mieszkańców Mariupola
Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zaproponowały pod koniec października kolejne sankcje w sektorze energii, technologii i usług. Chciały też między innymi zakazu importu diamentów z Rosji oraz sprzedaży nieruchomości Rosjanom i rosyjskim firmom. Te zakazy były już w projekcie ósmego pakietu sankcji, ale zostały wykreślone.
IAR/Beata Płomecka/as/kor
REKLAMA