"Czerwona środa" już dziś. Ma przypominać o prześladowanych chrześcijanach
Dziś "Czerwona Środa" - międzynarodowa akcja Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Ponad 135 kościołów, klasztorów, zabytków i instytucji zostanie podświetlonych na czerwono, w tym parlament w wiedeńskim Hofburgu.
2022-11-16, 05:44
Ksiądz Paweł Antosiak z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie powiedział, że inicjatywa, w ramach międzynarodowej kampanii #RedWeek, ma zwrócić uwagę na sytuację prześladowanych chrześcijan na całym świecie.
"Czerwona środa" rozpoczyna czerwony tydzień
- Wydarzenia, które rozpoczynają się "czerwoną środą", rozpoczynają cały okres, który nazywamy "red week" - czerwony tydzień. Dzięki temu, że dłuższy czas możemy opowiadać, poprzez podświetlenie budynków, poprzez świadectwa chrześcijan, które w tym czasie są składane, poprzez informowanie ludzi o sytuacji chrześcijan na świecie - możemy opowiedzieć więcej - wyjaśniał koordynator akcji z PKWP.
Liczba krajów, w których jest mowa o dyskryminacji chrześcijan, wzrosła ze 148 do 153. Podświetlanie na czerwono budynków i obiektów w różnych krajach oraz specjalne inicjatywy, akcje modlitewne i świadectwa zaproszonych gości, przypominać będą o trudnej sytuacji prześladowanych chrześcijan i braku wolności religijnej w wielu krajach świata. Kolor czerwony ma pogłębić świadomość na ten temat - dodawał koordynator akcji. - Podświetlenie tych budynków sakralnych oraz użyteczności publicznej na całym świecie na kolor czerwony - to symbol krwi, to symbol też życia, które jest zabierane ludziom - ma zwrócić uwagę na problem, że chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie - przypominał.
Polska też mówi o prześladowaniu Kościoła
Jak dodawał ksiądz Paweł Antosiak, Polska również zauważa dramat prześladowanych chrześcijan i włącza się 21 listopada w obchody Czerwonego Tygodnia - Red Week. - Od wielu lat także nasza ojczyzna bardzo pięknie włącza się we wszystkie obchody, czy związane z "Czerwonym Tygodniem" - Red Weekem. Głównym miejscem - symbolem - będzie Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Ojcowie Paulini od dwóch lat pięknie włączają się w tę ideę. Podświetlenie Jasnej Góry na czerwono ma być symbolem naszej narodowej łączności i mówienia o tym problemie - podkreślił ksiądz Paweł Antosiak z PKWP.
REKLAMA
Międzynarodowa kampania Red Week - Czerwony Tydzień, zainicjowana przez międzynarodową organizację charytatywną Pomoc Kościołowi w Potrzebie, odbędzie się w tym roku między 16 a 23 listopada.
Raport dot. prześladowań chrześcijan
#RedWeek rozpocznie się od oficjalnego zaprezentowania publikacji "Prześladowani i zapomniani? Raport dotyczący chrześcijan represjonowanych z powodu wiary 2020-22" w Gmachu Parlamentu (Pałac Westminster) w Londynie. Sprawozdanie to stanowi uzupełnienie raportu "Wolność Religijna na Świecie". Przygotowany został przez biuro krajowe PKWP w Wielkiej Brytanii (ACN UK). Ukazuje się co dwa lata i w sposób szczególny odnosi się do światowej sytuacji prześladowanych chrześcijan. W kolejnych tygodniach będzie on prezentowany w innych krajach.
W poniedziałek w Polsce oświetlona kolorem czerwonym zostanie wieża Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Również 21 listopada podczas Apelu Jasnogórskiego wierni będą modlić się za prześladowanych za wiarę. Tego samego dnia zaprezentowany będzie raport "Prześladowani i zapomniani?". Podświetlone będą także inne kościoły w kraju, między innymi w Krakowie i Poznaniu i wielu innych miejscowościach.
Więcej informacji: www.redwednesday.nl oraz pkwp.org.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
IAR/jmo
REKLAMA