more_horiz
Wiadomości

Szef NATO zapewnia: nie ma przesłanek, że Rosja szykuje ofensywę wojskową przeciw Sojuszowi

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 15:23
Nie ma przesłanek, że Rosja szykuje ofensywę przeciw NATO - mówił sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg po spotkaniu z ambasadorami krajów członkowskich.
NATO nie ma przesłanek, że Rosja szykuje ofensywę wojskową przeciw Sojuszowi
NATO nie ma przesłanek, że Rosja szykuje ofensywę wojskową przeciw SojuszowiFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Głównym tematem narady był wybuch rakiety, która spadła we wsi Przewodów na terenie Polski, zabijając dwie osoby. - To nie jest wina Ukrainy - mówił szef Sojuszu dodając, że ze wstępnych ustaleń wynika, że wybuch na polskiej wsi spowodował ukraiński pocisk przeciwlotniczy. - To Rosja ponosi całkowitą odpowiedzialność kontynuując nielegalną wojnę przeciwko Ukrainie - podkreślał Jens Stoltenberg.

Sekretarz Generalny pytany przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia Beatę Płomecką o ewentualne wzmocnienie obrony przeciwlotniczej krajów Sojuszu sąsiadujących z Ukrainą, uchylił się od odpowiedzi. Powiedział jedynie, że ta obrona już i tak została zwiększona po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę pod koniec lutego. Szef NATO chwalił też reakcję polskich władz i krajów członkowskich. - Sojusznicy w NATO odpowiedzieli w rozsądny i odpowiedzialny sposób - dodał.

"Należy zachować czujność"

Reagowanie na takie sytuacje to - jak mówił Jens Stoltenberg - umiejętność znalezienia równowagi między zdecydowanie i szybkością a spokojem i unikaniem niepotrzebnej eskalacji. - Członkowie NATO są zgodni, że należy zachować czujność spokój i ściśle koordynować działania - podkreślał szef Sojuszu.

Posłuchaj
00:43 12050617_1.mp3 NATO nie ma przesłanek, że Rosja szykuje ofensywę wojskową przeciw Sojuszowi. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Jens Stoltenberg mówił też, że wczorajsze wydarzenia nie podważają możliwości obrony NATO przed celowymi atakami i że system obrony przeciwpowietrznej jest przygotowany na takie ataki. - Pociski manewrujące, balistyczne mają szczególne cechy, które wychwytujemy i monitorujemy, by następnie ocenić, czy faktycznie mamy do czynienia z atakiem czy też z czymś innym - tłumaczył sekretarz generalny. Dodał, że rakieta, która spadła wczoraj na terytorium Polski, nie miała cech sugerujących atak.

Czytaj także:

dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także