more_horiz
Wiadomości

Rakiety i drony kamikadze. Rosja terroryzuje ukraińskie miasta

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 12:00
Rosja zaatakowała w czwartek Ukrainę 16 rakietami i pięcioma dronami kamikadze – powiadomił przedstawiciel sztabu generalnego gen. Ołeksij Hromow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. Alarm lotniczy ogłoszono w całym kraju oprócz okupowanego Krymu.
Rosja zaatakowała w czwartek Ukrainę 16 rakietami i pięcioma dronami kamikadze - podał sztab generalny
Rosja zaatakowała w czwartek Ukrainę 16 rakietami i pięcioma dronami kamikadze - podał sztab generalnyFoto: PAP/Mykola Tys

- Nad Kijowem lecą rakiety, bombardowane są nasze obiekty wydobycia gazu i nasze zakłady produkcji rakiet Jużmasz w Dnieprze – powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas Kijowskiego Forum Gospodarczego.

Władze Kijowa podały, że nad stolicą siły obrony powietrznej zestrzeliły dwie rakiety manewrujące i jeden irański dron Shahed. Oprócz tego obrona powietrzna miała zniszczyć jeszcze trzy bezzałogowce.

Drony kamikadze produkcji irańskiej Shahed-136 zostały zauważone także m.in. w obwodach mikołajowskim i winnickim.

Doniesienia z całej Ukrainy

Media i sieci społecznościowe informują o odgłosach wybuchów w Dnieprze oraz w Odessie. O trafieniu w Odessę poinformowała agencja Reutera, powołując się na władze ukraińskie.

Władze obwodu odeskiego informują o trzech osobach rannych w wyniku ataku rakietowego na obiekt infrastruktury. 

Ataki na obiekty infrastruktury

Władze potwierdziły, że w czasie trwającego rosyjskiego ataku rakietowego kilka rakiet trafiło w dwa obiekty infrastruktury w Dnieprze. Atak na Dniepr potwierdził wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko.

Jak przekazał mer Dniepru Borys Fiłatow, wśród rannych jest 15-letnie dziecko.

Rakiety spadły na budynki mieszkalne

W rosyjskim ostrzale miasta Wilnianśk w obwodzie zaporoskim zginęły 4 osoby.

O ataku poinformował w mediach społecznościowych zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Napisał w serwisie Telegram, że rosyjskie rakiety spadły na budynki mieszkalne. W jednym z nich mieszkało dziesięć osób. Na miejscu pracują służby ratownicze, które próbują uwolnić ludzi spod gruzów.

Pojawiły się również doniesienia o odgłosach eksplozji w obwodach połtawskim i czerkaskim. Na razie nie wiadomo, czy były to trafienia, czy działanie systemu obrony powietrznej.

Ataki z Morza Kaspijskiego i Rosji

Rosyjskie rakiety - według niepotwierdzonych na razie doniesień - nadlatują z regionu Morza Kaspijskiego i z terytorium Rosji.

Na Białorusi z lotniska wystartował rosyjski myśliwiec MiG-31, który może przenosić rakiety hiperdźwiękowe Kindżał o zasięgu do 2000 km.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Uszczuplone rezerwy

Tymczasem brytyjski wywiad wojskowy donosi, że zmasowane ataki rakietowe na Ukrainę 15 listopada mocno nadszarpnęły rosyjskie rezerwy konwencjonalnych pocisków manewrujących. Autorzy raportu napisali, że zniszczenie ukraińskiej infrastruktury strategicznej stało się głównym celem Rosji.

Od 11 listopada Rosja przeprowadziła 148 ostrzałów rakietowych ukraińskich obiektów infrastruktury, przy czym 111 z nich miało miejsce we wtorek. W tym czasie przeciwnik zastosował również 26 dronów-kamikadze. Siły ukraińskie zdołały zniszczyć 102 cele powietrzne wroga.

Ukraińskie służby informują, że od początku wojny rosyjskie ostrzały uszkodziły ponad 2700 placówek edukacyjnych. 337 z nich zostało całkowicie zniszczonych.

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl,fc, kor

Zobacz także

Zobacz także