more_horiz
Wiadomości

Ukraińcy zadają Rosjanom poważne straty. Oddziały Kremla koncentrują się na atakach na cywilów

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 07:35
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu minionej doby wojska ukraińskie zestrzeliły 6 rakiet i 5 dronów kamikadze wystrzelonych przez Rosjan w stronę ukraińskich miast. 
Minionej doby szczególnie ucierpiały rejon Iziumu, miejscowości w obwodzie zaporoskim, jak również miasta Dniepr i Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim.
Minionej doby szczególnie ucierpiały rejon Iziumu, miejscowości w obwodzie zaporoskim, jak również miasta Dniepr i Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim.Foto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Jednocześnie przeprowadzono kilkanaście uderzeń na rosyjskie pozycje niszcząc ponad 20 punktów oporu i około dziesięciu magazynów broni i sprzętu wojskowego.

Według ukraińskiego sztabu wysiłki wojsk rosyjskich skupiają się na obronie pozycji na lewym brzegu Dniepru oraz na próbach wyprowadzenia uderzeń w obwodzie donieckim. Prowadzony jest również ostrzał artyleryjski i rakietowy pozycji ukraińskich oraz obiektów cywilnych. Minionej doby szczególnie ucierpiały rejon Iziumu, miejscowości w obwodzie zaporoskim, jak również miasta Dniepr i Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim.

Rosyjskie lotnictwo przeprowadza regularne zwiady nad terytorium ukraińskim.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował również, że wobec braków kadrowych w rosyjskich siłach zbrojnych oddziały najemników rozpoczęły szkolenia wojskowe i rekrutację wśród pracowników zakładów przemysłowych w rejonie Biełogorodu. Z kolei w obwodzie ługańskim do wojska wcielani są pracownicy służby zdrowia.

Zaminowane szkoły

Na wyzwolonych terenach rejonu mikołajowskiego na południu Ukrainy służby porządkowe znalazły w szkołach ponad 100 ukrytych rosyjskich min i duże składy amunicji.

Lokalna służba bezpieczeństwa informuje, że podczas dwudniowej akcji usuwania materiałów wybuchowych i broni z miejsc publicznych funkcjonariusze oprócz min wykryli ponad 200 rosyjskich pocisków do dział czołgowych, przeciwpancerną amunicję do kompleksów rakietowych, a także granaty, pistolety maszynowe i 15 tysięcy nabojów różnego kalibru.

Rosjanie ukrywali je nie tylko w szkołach, lecz również w ośrodkach zdrowia i obiektach socjalnych. Zdaniem ukraińskich ekspertów miały ułatwić działania dywersyjne na terenach, odzyskanych przez armię ukraińską.

Zmasowane ataki rakietowe

 W czwartek w wieczornym wystąpieniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że w wyniku rosyjskich ostrzałów, wymierzonych w obiekty infrastruktury energetycznej na Ukrainie, ponad 10 mln mieszkańców tego kraju pozostaje obecnie bez dostępu do elektryczności.

Ukraińscy politycy i media podkreślają, że kraj przygotowuje się na ciężką zimę i poważny deficyt energii.

Poprzez ostrzały ukraińskiej infrastruktury cywilnej Kreml próbuje wywołać katastrofę humanitarną i sprowokować nową falę uchodźców do krajów europejskich – alarmują władze Ukrainy. W obliczu niepowodzeń na froncie Rosja sięga po te działania, by sterroryzować ludność cywilną i zmusić Kijów do ustępstw.

Jak podkreślają eksperci, ataki na obiekty cywilne są zbrodnią wojenną w świetle prawa międzynarodowego. Niszczenie infrastruktury energetycznej nie ma żadnego uzasadnienia wojskowego.

Czytaj także:

IAR/PAP/pp

Zobacz także

Zobacz także