more_horiz
Wiadomości

Rosyjska opozycja chce uznania Putina za zbrodniarza wojennego. Rosną także prześladowania dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 12:42
Część rosyjskiej opozycji apeluje do zachodniego świata o uznanie Władimira Putina i jego współpracowników za zbrodniarzy wojennych. Rosną kremlowskie represje wobec mediów.
Putin przegrał wojnę dyplomatyczną, a niebawem przegra militarną
Putin przegrał wojnę dyplomatyczną, a niebawem przegra militarnąFoto: Marco Iacobucci Epp/shutterstock

W ocenie rosyjskich opozycjonistów taki krok może zachęcić Rosjan do odsunięcia dyktatora od władzy.

Rosyjski opozycjonista Dmitrij Gudkow, w rozmowie z Radiem Svoboda stwierdził, że zachodnie państwa i Ukraina powinny doprowadzić do szybkiego powołania międzynarodowego trybunału wojennego w sprawie rosyjskich zbrodni.

Posłuchaj
00:46 część opozycji apeluje o uznanie Putina z zbrodniarza wojennego.mp3 Część opozycji apeluje o uznanie Putina z zbrodniarza wojennego - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

W ostatnim raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną wskazał, że rosyjscy politycy propagują wobec Ukrainy "otwarcie ludobójczą retorykę". Rosną także represje wobec mediów.

Prześladowania dziennikarzy

Rosja prześladuje dziennikarzy, żeby zablokować informacje o wojnie w Ukrainie i antywojennych akcjach - napisali w ostatnim raporcie obrońcy praw człowieka z Amnesty International. Organizacja wezwała świat do podjęcia działań, które zmienią tę sytuację i ostrzegał przed kolejnymi aktami agresji ze strony Kremla w stosunku do Ukrainy.

Obrońcy praw człowieka zwracają uwagę na represyjne przepisy, które odbierają Rosjanom prawo do informacji oraz wyrażania poglądów. Przypominają, że każdy przejaw krytyki Kremla karany jest grzywnami, aresztami i zesłaniem do kolonii karnej.

- Tak długo, jak długo rosyjskie władze będą dławić prawa i wolności wewnątrz kraju oraz będą pozostawać w samoizolacji, oburzające przestępstwa - w tym wobec Ukrainy - będą się powtarzać - stwierdziła obrończyni praw człowieka Natalia Priłucka. W jej ocenie "w tych ciemnych czasach niezwykle ważne jest wyciągnięcie ręki do zapędzonego w ślepy zaułek społeczeństwa obywatelskiego Rosji i niezależnych mediów, żeby wesprzeć tych, którzy informują świat o łamaniu prawa" - podkreśliła Natalia Priłucka.

Wczoraj - w związku ze zbrodniami wojennymi popełnianym przez putinowski reżim w Ukrainie - Parlament Europejski uznał Rosję za sponsora terroryzmu.

Czytaj także:

pg,iar

Zobacz także

Zobacz także