more_horiz
Wiadomości

Kazachstan: dziesiątki zatrzymań podczas demonstracji w Astanie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 20:19
- Co najmniej kilkadziesiąt osób zatrzymano w sobotę w Astanie, stolicy Kazachstanu, podczas demonstracji - podaje Radio Swoboda. Rano tego dnia zaprzysiężono Kasyma-Żomarta Tokajewa na prezydenta kraju.
Zaprzysiężenie Kasyma-Żomarta Tokajewa na prezydenta Kazachstanu
Zaprzysiężenie Kasyma-Żomarta Tokajewa na prezydenta KazachstanuFoto: Pap/Twitter

Portal pisze, że w mieście przez kilka godzin był niedostępny internet. Lokalne media podają, że zatrzymani to zwolennicy biznesmena Marata Abijewa, najmłodszego milionera Kazachstanu.

Serwis zaznacza, że miejscowe media nie wskazują na związek między demonstracją a złożeniem tego dnia przysięgi prezydenckiej przez Tokajewa.

W Kazachstanie na przeprowadzenie demonstracji muszą wydać zgodę władze.

Wybory w Kazachstanie

Jak informuje Radio Azattyk (Radio Wolna Europa), w przemówieniu inauguracyjnym Tokajew zadeklarował, że Kazachstan będzie kontynuować w dyplomacji politykę wielowektorową, rozwijając relacje z państwami poradzieckimi, USA i UE oraz z Chinami. Celem pierwszej wizyty zagranicznej, która odbędzie się już w poniedziałek, będzie Moskwa.

W przedterminowych wyborach prezydenckich 20 listopada, Tokajew – według oficjalnych danych – uzyskał 81,3 proc. głosów przy frekwencji 69,4 proc. Misja obserwacyjna ODIHR OBWE w opublikowanym dzień po elekcji oświadczeniu zwróciła uwagę na szereg uchybień, zwłaszcza na brak realnej konkurencji (uniemożliwienie startu kandydatom rzeczywiście niezależnym) oraz niepełną przejrzystość procesu liczenia głosów – opisał Ośrodek Studiów Wschodnich. Astana zarzuciła OBWE - "szablonowe podejście".

Tokajew nie poparł agresji Rosji na Ukrainę, ale jednocześnie też wprost jej nie potępił. W czerwcu podczas Petersburskiego Forum Ekonomicznego w obecności Putina Tokajew oświadczył, komentując wojnę na Ukrainie, że doszło do „sprzeczności pomiędzy fundamentalnymi zasadami ONZ”, czyli zasadą integralności terytorialnej i prawem narodów do samostanowienia. 

Czytaj także:

PAP,tvp.info,pkur

Zobacz także

Zobacz także