more_horiz
Wiadomości

"Przemoc zamiast dialogu i współpracy. To zdrada organizacji". Sekretarz OBWE potępia rosyjską agresję

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 16:03
Helga Schmid, Sekretarz Generalny Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, mówiła w Łodzi, że wojna na Ukrainie, zaatakowanej przez Rosję, ma niszczycielski wpływ nie tylko na ten kraj i region, ale również na pracę całej organizacji. 
Sekretarz Generalna OBWE o wpływie rosyjskich działań na prace organizacji
Sekretarz Generalna OBWE o wpływie rosyjskich działań na prace organizacjiFoto: PAP/Albert Zawada

Ministerialnej OBWE przypomniała, że od niemal 50 lat to międzynarodowe gremium skupiało członków, którzy współpracowali przy rozwiązywaniu konfliktów i łagodzeniu napięć.

Helga Schmid zaznaczyła, że jeszcze przed rosyjską agresją wielokrotnie państwa ogłaszały obawy co do gromadzenia czołgów przy granicy z Ukrainą. - W tym roku jedno z państw członkowskich - mimo wszelkich wysiłków, by temu zapobiec - wybrało przemoc zamiast dialogu i współpracy. To nie jest porażka tej organizacji, ale zdrada jednego z jej członków - oświadczyła.

Obrady Rady Ministerialnej OBWE

Dwudniowe obrady Rady Ministerialnej OBWE, otwarte dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę i ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Rau, podsumują tegoroczne przewodnictwo Polski w pracach organizacji. W przyszłym roku na czele OBWE stanie Macedonia Północna.

Posłuchaj
00:12 12077768_1.mp3 Sekretarz Generalna OBWE o wpływie rosyjskich działań na prace organizacji (IAR)

Rada Ministerialna OBWE to główny organ decyzyjny międzynarodowego gremium. Ministrowie spraw zagranicznych zbierają się raz do roku. Organizacja Bezpieczeństwa i Organizacji w Europie skupia niemal 60 państw położonych na trzech kontynentach: w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

Czytaj również:

dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także