Ministerialnej OBWE przypomniała, że od niemal 50 lat to międzynarodowe gremium skupiało członków, którzy współpracowali przy rozwiązywaniu konfliktów i łagodzeniu napięć.
Helga Schmid zaznaczyła, że jeszcze przed rosyjską agresją wielokrotnie państwa ogłaszały obawy co do gromadzenia czołgów przy granicy z Ukrainą. - W tym roku jedno z państw członkowskich - mimo wszelkich wysiłków, by temu zapobiec - wybrało przemoc zamiast dialogu i współpracy. To nie jest porażka tej organizacji, ale zdrada jednego z jej członków - oświadczyła.
Obrady Rady Ministerialnej OBWE
Dwudniowe obrady Rady Ministerialnej OBWE, otwarte dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę i ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Rau, podsumują tegoroczne przewodnictwo Polski w pracach organizacji. W przyszłym roku na czele OBWE stanie Macedonia Północna.
00:12 12077768_1.mp3 Sekretarz Generalna OBWE o wpływie rosyjskich działań na prace organizacji (IAR)
Rada Ministerialna OBWE to główny organ decyzyjny międzynarodowego gremium. Ministrowie spraw zagranicznych zbierają się raz do roku. Organizacja Bezpieczeństwa i Organizacji w Europie skupia niemal 60 państw położonych na trzech kontynentach: w Ameryce Północnej, Europie i Azji.
Czytaj również:
dn/IAR