Dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji. Premier Morawiecki: to krok na rzecz osłabienia jej siły

- To są sankcje, które po raz kolejny pokazują, że jesteśmy wiarygodni, utrzymaliśmy jedność pomiędzy państwami członkowskimi, bo Rosja gra na rozszczepienie wewnątrz UE i nie dopuściliśmy do tego - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który przebywa w Brukseli na trwającym szczycie UE. 

2022-12-15, 23:11

Dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji. Premier Morawiecki: to krok na rzecz osłabienia jej siły

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że dziewiąty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji to kolejny krok na rzecz osłabienia jej siły. Porozumienie osiągnęli ambasadorowie państw członkowskich na spotkaniu w Brukseli, jeszcze w trakcie trwającego szczytu z udziałem europejskich przywódców.

Utrzymanie jedności

Szef polskiego rządu podkreślił, że najważniejsze było utrzymanie jedności. - Bo widać wyraźnie, że Rosja gra na zmęczenie Unii Europejskiej, na podział wewnątrz Unii Europejskiej, nie dopuściliśmy do tego podziału - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

- To sankcje, które pokazują, że jesteśmy wiarygodni i utrzymaliśmy jedność państw członkowskich. Rosja gra na podział UE i nie dopuściliśmy do tego podziału - dodał szef polskiego rządu. 

Premier odniósł się także do kwestii odłożenia w czasie przez Radę Europejską decyzji ws. limitów na ceny gazu. - Pojawiło się bardzo poważne światełko w tunelu. Poprosiliśmy, by w poniedziałek ministrowie osiągnęli kompromis na zasadzie większości kwalifikowane - stwierdził Mateusz Morawiecki. 

REKLAMA

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki o dziewiątym pakiecie sankcji UE przeciw Rosji (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Mateusz Morawiecki przyznał, że jeszcze kilka dni temu, nie było wiadomo, czy kolejny pakiet sankcji przeciw Rosji, nie zostanie zablokowany przez Węgry.

Jeszcze parę dni temu nie było wiadomo czy 9. pakiet sankcji zostanie przyjęty, czy Węgry nie zablokują tego pakietu i czy przyjęta zostanie przez główne kraje UE pomoc makrofinansowa dla Ukrainy. Jesteśmy w punkcie, gdzie sankcje są uzgodnione - zaznaczył. 

Uderzenie w Rosję

- Na wniosek Polski i Litwy zgłosiliśmy, aby sankcje wobec Rosji były rozpatrywane w cyklu 12-miesięcznym. To wzmocnienie pakietu sankcji. Na kolejnej RE wrócimy do tego i postanowimy w szczegółach, czy zgadzamy się na taki czas trwania sankcji - przekazał premier. 

Dodał, że 9. już pakiet sankcji wobec Rosji, to sposób na osłabienie jej. - Chcemy, aby jak najszybciej zapanował pokój. Wprowadziliśmy m.in. zakaz inwestycji w sektor wydobywczy w Rosji - tego do tej pory nie było. To bardzo ważna forma nacisku - podkreślił. 

REKLAMA

- Dobrze, że udało się utrzymać jedność, solidarność i przekonanie, że pokój musi być zwycięski dla Ukrainy i dla Europy - podsumował premier Mateusz Morawiecki. 

9. pakiet sankcji

Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że część derogacji pozostała, ale doprecyzowane zostały, że przy wdrażaniu wyłączeń kraje członkowskie będą brały narodowe interesy związane z bezpieczeństwem. W ramach dziewiątego pakietu ponad 100 osób i firm ma być objętych sankcjami, w tym między innymi te, które są odpowiedzialne za porywanie ukraińskich dzieci na terenach okupowanych i wywożenie ich w głąb Rosji, tam nadawane jest im rosyjskie obywatelstwo i przyspieszane są procedury adopcyjne. Sankcjami mają być także objęte osoby odpowiedzialne za kradzież ukraińskiego zboża.

Poza tym ma być zakaz eksportu dronów do Rosji, zakaz inwestycji w rosyjski przemysł wydobywczy. Są ograniczenia eksportowe obejmujące towary podwójnego zastosowania – cywilnego i wojskowego, między innymi substancje chemiczne, komponenty elektroniczne czy komputerowe. Kolejne rosyjskie banki mają być objęte sankcjami, a także kolejne rosyjskie media, tuby propagandowe Kremla.

IAR/as/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej