more_horiz
Wiadomości

"Niech zainspiruje miliony do obrony wolności". Szef MSZ Ukrainy o przemówieniu Zełenskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 07:40
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił przed amerykańskim Kongresem niezwykle mocne przemówienie; niech jego słowa zainspirują miliony ludzi w USA i na całym świecie do obrony tego, co jest nam wszystkim drogie - wolności - przekazał ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.
Wygłoszone w środę orędzie Zełenskiego do połączonych izb amerykańskiego Kongresu było ostatnim punktem kilkugodzinnej wizyty ukraińskiego prezydenta w Waszyngtonie
Wygłoszone w środę orędzie Zełenskiego do połączonych izb amerykańskiego Kongresu było ostatnim punktem kilkugodzinnej wizyty ukraińskiego prezydenta w WaszyngtonieFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

"Niezwykle mocne przemówienie prezydenta Zełenskiego do amerykańskiego Kongresu i narodu. Każde słowo było naładowane przytłaczającą ukraińską energią i duchem. Niech zainspiruje miliony ludzi w USA i na całym świecie do obrony tego, co jest nam wszystkim drogie - wolności" - napisał szef ukraińskiej dyplomacji na Twitterze.

Wygłoszone w środę orędzie Zełenskiego do połączonych izb amerykańskiego Kongresu było ostatnim punktem kilkugodzinnej wizyty ukraińskiego prezydenta w Waszyngtonie, jego pierwszej zagranicznej podróży od czasu rosyjskiej inwazji 24 lutego. Wcześniej spotkał się z prezydentem Bidenem i jego gabinetem, omawiając m.in. przyszłe wsparcie USA dla Kijowa.

Ukraiński prezydent podziękował amerykańskiemu Kongresowi za dotychczasowe dostawy broni i poprosił o zwiększenie pomocy wojskowej. Argumentował, że jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, nie zakończy swoich agresywnych działań na Ukrainie.

"Inwestycja w globalne bezpieczeństwo i demokrację"

- Wasze pieniądze to nie dobroczynność, to inwestycja w globalne bezpieczeństwo i demokrację, którą zajmiemy się w najbardziej odpowiedzialny sposób - podkreślił Zełenski.

Kułeba był jednym z członków delegacji, która udała się do Waszyngtonu wraz z ukraińskim prezydentem.

Zobacz także:

pg/IAR/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także