more_horiz
Wiadomości

Uspokaja się sytuacja na Bałkanach? Kosowscy Serbowie mają zacząć usuwać barykady

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 02:00
Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić poinformował, że od rana rozpocznie się likwidacja barykad w północnym Kosowie. Prawie trzy tygodnie temu wznieśli je tamtejsi Serbowie w proteście przeciwko działaniom władz w Prisztinie.
Serbski prezydent: Serbowie w północnym Kosowie rozpoczną usuwanie barykad w czwartek rano
Serbski prezydent: Serbowie w północnym Kosowie rozpoczną usuwanie barykad w czwartek ranoFoto: AA/ABACA / Abaca Press / Forum

Prezydent Serbii w nocy rozmawiał z delegacją kosowskich Serbów w przygranicznej miejscowości Raszka. Po ich zakończeniu oświadczył serbskim mediom, że rano rozpocznie się likwidacja barykad jakie jego rodacy postawili na wielu drogach dwadzieścia dni temu. Jak zaznaczył, nie da się tego zrobić od razu, więc proces będzie trwał jeden, dwa dni. Dodał, że mimo spełnienia przez Kosowo szeregu warunków, jakie stawiali Serbowie - nieufność pozostaje.

Kosowscy Serbowie ustąpili, bo jak powiedział Vuczić nie chcą występować przeciwko władzom w Belgradzie, ale poprosili, by te nigdy nie uznały niepodległości Kosowa.

Czytaj również:

Wczoraj kosowski sąd wypuścił do aresztu domowego byłego policjanta Dejana Panticia. Kilkanaście dni temu kosowskie służby aresztowały tego byłego policjanta narodowości serbskiej za terroryzm. Barykady na północy powstały właśnie by wymusić na władzach Kosowa uwolnienie Panticia. Karę skrócono tez innemu Serbowi.

Dodatkowo ze strony KFORu i EULEX czyli policyjnych sił NATO i Unii Europejskiej wydano kilka ważnych z punktu widzenia Serbii oświadczeń. Między innymi szefowie EULEXU zakomunikowali komunikat, że misja nie posiada ani uprawnień, ani sił by zlikwidować serbskie blokady.

Posłuchaj
01:01 12120965_1.mp3 Kosowo: Serbowie rozpoczną likwidację barykad. Relacja Piotra Piętki (IAR) 

ms/IAR, PAP


Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także