Australijski rząd pomoże w sprowadzeniu ciała hierarchy do kraju. Kardynał Pell zostanie pochowany w krypcie w katedrze Najświętszej Maryi Panny w Sydney.
Kilka lat temu w niesprawiedliwym procesie niesłusznie skazany został za rzekome molestowanie seksualne, spędził 400 dni w więzieniu o zaostrzonym rygorze. W 2020 r. został oczyszczony z zarzutów jednomyślną decyzją australijskiego Sądu Najwyższego. W 2021 r. w Polsce ukazała się książka "Dziennik więzienny".
"Najważniejszy osąd przed obliczem Stwórcy"
Dwa lata temu w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną powiedział, że był przekonany o swojej niewinności. - Byłem świadomy, że najważniejszy osąd czeka mnie przed obliczem Stwórcy. Miałem ogromne wsparcie rodziny, przyjaciół, mojego biskupa, arcybiskupa Melbourne i Sydney, papieża Franciszka, papieża Benedykta XVI. Nigdy nie byłem całkowicie pewny, czy zostanę oczyszczony z zarzutów w australijskich procesach - mówił.
Były premier Australii Tony Abbott oświadczył wczoraj, że uwięzienie kardynała Pella było nowoczesną formą ukrzyżowania. Jego zdaniem hierarcha jest świętym na nasze czasy.
Kardynał George Pell urodził się 8 czerwca 1941 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1966, biskupie w 1987, a kardynałem został w 2003 r. Jako prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej miał zająć się wykorzenieniem korupcji w Kościele, a w latach 2013-2018 był członkiem Rady Kardynałów Doradców Franciszka. Był postrzegany jako prawa ręka Franciszka.
"Jesteśmy sługami i obrońcami nauk Chrystusa i apostołów"
Był autorem, publicystą i mówcą publicznym. Sympatyzował ze środowiskami tradycyjnymi, posługując na Mszach świętych, udzielając święceń. Bronił nauczania Kościoła w sprawach aborcji czy antykoncepcji, sprzeciwiał się tzw. małżeństwom homoseksualnym.
- Chciałbym powiedzieć przyszłemu papieżowi, że jednym z najważniejszych wyzwań jest utrzymanie czystości tradycji apostolskiej. Jesteśmy sługami i obrońcami nauk Chrystusa i apostołów. Nie jesteśmy panami tradycji apostolskiej. Nie jesteśmy upoważnieni do wycinania jej fragmentów lub umniejszania jej wagi. Nie możemy mieć polskiej i australijskiej wersji 10 przykazań - mówił w rozmowie z KAI.
Kardynał Pell koncelebrował kilka dni temu pogrzeb Benedykta XVI. Potem wspominał go jako człowieka wiary i modlitwy, pisarza i myśliciela.
Czytaj także:
pg,iar