Rosyjskie naloty na obiekty cywilne. MSW Ukrainy radzi obywatelom co robić, gdy budynek grozi zawaleniem

Funkcjonariusze ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych udzielili obywatelom porad, co zrobić, gdy podczas eksplozji pojawia się groźba zawalenia budynku. To reakcja na kolejne rosyjskie ostrzały rakietowe obiektów cywilnych, w tym bloków mieszkalnych.

2023-01-15, 12:39

Rosyjskie naloty na obiekty cywilne. MSW Ukrainy radzi obywatelom co robić, gdy budynek grozi zawaleniem
Ukraińskie MSW wydało instrukcję postępowania w razie groźby zawalenia bloku mieszkalnego. Foto: PAP/EPA/DNIPROPETROVSK REGIONAL MILITARY ADMINISTRATION HANDOUT

Urzędnicy MSW Ukrainy radzą, by w sytuacji zagrożenia zawaleniem budynku jak najszybciej go opuścić, ale nie korzystać z windy, by w miarę możliwości ostrzec innych o niebezpieczeństwie jego zawalenia się, by zachować spokój i nie tworzyć tłoku podczas korzystania ze schodów. Oddalić się jak najdalej od budynku.

Jeśli nie ma możliwości opuszczenia budynku, zaleca się przebywanie jak najdalej od okien i balkonów, odcięcie wody i gazu oraz wyłączenie prądu, jeśli to możliwe. Najlepiej ulokować się w kącie, przy drzwiach, między belkami, framugami lub pod stołem.

Blok mieszkalny w Dnieprze zbombardowany

W wyniku uderzenia rosyjskiej rakiety manewrującej w wielopiętrowy budynek mieszkalny w Dnieprze w sobotę wieczorem zginęło co najmniej 21 osób. Około 40 jest poszukiwanych. Na miejscu trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza, w której udział bierze 550 osób, 45 jednostek techniki Państwowej Służby do Spraw Nadzwyczajnych, a także służb komunalnych - poinformował zastępca szefa zarządu obwodowej służby do spraw nadzwyczajnych Lech Kusznieruk.

W sobotę rosyjski agresor przeprowadził trzy naloty, 57 ataków rakietowych, a także 69 ataków z użyciem wyrzutni rakietowych, w tym przeciwko infrastrukturze cywilnej. Pociski spadły między innymi na Kijów, Charków, Lwów, Dniepr, Krzywy Róg, Winnica i Odessę.

REKLAMA

Czytaj również:

Posłuchaj

MSW Ukrainy: jeśli znajdziesz się pod gruzami: wezwij pomoc, spróbuj uwolnić ręce i nogi. Jeśli to możliwe, zadzwoń pod numer 101. Możesz spróbować rozsuwać gruz wokół siebie, ale nie dotykaj niczego, co utrzymuje stabilność zawalonej konstrukcji. Czekając na pomoc, w miarę możliwości stukaj w rury lub kaloryfery (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej