more_horiz
Wiadomości

Wsparcie Ukrainy. Prezydent Duda: mam nadzieję, że także Niemcy przekażą swoje czołgi

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 16:53
Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Niemcy też przekażą Ukrainie ze swoich zasobów czołgi. Jak wyjaśnił wszystko po to, aby "wspólnie z naszymi sojusznikami zbierzemy godziwą ich liczbę i wesprze to obrońców Ukrainy". Dodał, że jest zadowolony ze wstępnej zapowiedzi niemieckich polityków w sprawie zgody na wysłanie czołgów naszemu sąsiadowi.
Prezydent Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos o wsparciu Ukrainy czołgami Leopard
Prezydent Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos o wsparciu Ukrainy czołgami LeopardFoto: FORUM/ddp images/DIRK WAEM/Belga News Agency

Prezydent, który bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos, podczas wtorkowego briefingu prasowego został zapytany o kwestię przekazywania Ukrainie czołgów i postawę Niemiec w tej sprawie.

Prezydent wyraził zadowolenie i satysfakcję ze wstępnej zapowiedzi ze strony niemieckich polityków, że będzie zgoda na wysłanie czołgów na Ukrainę.

To pokazuje, że niemiecka scena polityczna ewoluuje w takim kierunku, jakiego potrzeba - dodał.

Wyraził też nadzieję, że "Niemcy ze swoich zasobów dadzą Ukrainie czołgi". - Mam nadzieję, że Niemcy również dołożą się do tego wspólnego kapelusza, który my Polacy wyciągnęliśmy i mówimy: proszę bardzo, wrzucamy tu naszą kompanię czołgów Leopard i pytamy, kto jeszcze gotów jest włożyć tu swoje czołgi, żeby powstała przynajmniej pancerna brygada, którą będziemy mogli Ukraińcom przekazać - powiedział Duda.

Wsparcie Ukrainy. Wielka Brytania chce przekazać czołgi Challenger 2 

Wyraził też wdzięczność władzom Wielkiej Brytanii za decyzję o przekazaniu Ukrainie czołgów Challenger 2. "To bardzo dobrze, bo Ukraina na to czeka. Prezydent Wołodymyr Zełenski pięć dni temu we Lwowie bardzo mocno akcentował, że to jest ich ogromne pragnienie, żeby te czołgi otrzymać. Stąd m.in. też moje oficjalne ogłoszenie, że te czołgi przekazujemy. (...) Mam nadzieję, że wspólnie z naszymi sojusznikami tę godziwą liczbę czołgów dla Ukrainy zbierzemy i wesprze to obrońców Ukrainy - dodał.

W zeszłą środę we Lwowie prezydent Duda oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 (10-14 wozów) w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie. Jak podkreślił, "przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa". Prezydent wskazał, że chodzi o to, by taka koalicja przekazała taką liczbę czołgów, by łącznie stanowiły one istotną siłę bojową - jak wskazał, chodzi o brygadową grupę bojową.

Posłuchaj
00:31 12151269_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos o wsparciu Ukrainy czołgami Leopard (IAR) 

Czytaj także:

Koalicja ws. przekazania leopardów Ukrainie

W piątek szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot stwierdził, że taka koalicja już funkcjonuje, a w jej skład wchodzą m.in. Finlandia i Dania - państwa, które również mają leopardy na wyposażeniu swoich armii.

Ponieważ leopardy są produkowane przez Niemcy, kluczowa jest zgoda tego kraju na przekazanie ich innemu państwu, niewchodzącemu w skład NATO. Wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki Robert Habeck z partii Zielonych powiedział telewizji informacyjnej WELT, że "to słuszne, iż jeśli inne kraje chcą pomóc, to nie przeszkadza się im i nie zatrzymuje ich pomocy".

Poparcie dla inicjatywy przekazania Ukrainie nowoczesnych czołgów wyraził też Pentagon oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zapowiedział, że przekaże Ukrainie brytyjskie czołgi Challenger 2.

Leopard 2 to czołg podstawowy produkowany przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann. Jego pierwsze wersje weszły na wyposażenie niemieckiego wojska w latach 1979-1980; od tej pory powstają kolejne wersje pojazdów. Obecnie leopardy w wersji 2 używane są przez wiele państw Europy, w tym Niemcy, Polskę, Turcję, Hiszpanię, Grecję, Danię czy Norwegię, a także państwa spoza NATO - np. Szwecję, Finlandię, Austrię oraz Szwajcarię.

Zobacz: Adam Bielan, europoseł i prezes Republikanów, w Polskim Radiu 24

PAP/IAR

asp

kor

Zobacz także

Zobacz także