Brytyjski minister apeluje do Niemiec: przekażcie Ukrainie leopardy lub dajcie Polsce zielone światło
Minister Obrony Zjednoczonego Królestwa Ben Wallace zaapelował do Niemiec, by wysłały na Ukrainę czołgi Leopard lub przynajmniej nie blokowały tego u innych państw dysponujących czołgami niemieckiej produkcji. Brytyjski szef obrony przypomniał także o tym, co Ukrainie przekazała i ma jeszcze przekazać Wielka Brytania.
2023-01-16, 20:13
- Według doniesień Polska jest bardzo chętna, by dostarczyć Ukrainie leopardy. Podobnie - Finlandia. Wszystko zależy teraz od decyzji rządu niemieckiego. Nie tylko to, czy Niemcy wyślą swoją broń, ale też czy dadzą pozwolenie innym. Apelowałbym do niemieckich kolegów, by to zrobili - stwierdził w Izbie Gmin Ben Wallace.
Brytyjski minister: apeluję do Niemiec ws. pomocy Ukrainie
Brytyjski minister obrony powtórzył wcześniejszą deklarację rządu, że Londyn wyśle Ukrainie czołgi Challenger 2 i pochwalił Paryż za zamiar przekazania Ukrainie lekkich czołgów (chodzi o wozy rozpoznawcze AMX-10RC - red.).
Odniósł się też do dyskusji o tym, czy leopardy można traktować jako "broń ofensywną", której wysłanie mogłoby być w Rosji postrzegane jako zaostrzenie konfliktu przez Zachód. - Jeśli używa się ich do obrony swego kraju, jestem przekonany, że to broń defensywna - stwierdził Ben Wallace.
Podkreślił, że decyzje o dostawach podejmowane są zbiorowo, przez koalicję zachodnich sojuszników. - Niemcy nie są sami, a konferencja w Ramstein to pokaże - dodał polityk. W piątek w niemieckiej bazie NATO Ramstein odbędzie spotkanie grupy wspierającej Ukrainę. Wielu obserwatorów spodziewa się, że wtedy ogłoszone zostaną formalne decyzje dotyczące kolejnych dostaw.
REKLAMA
Gigantyczna pomoc Wielkiej Brytanii dla Ukrainy
Ben Wallace ogłosił w Izbie Gmin kolejne dostawy dla Ukrainy. Obok potwierdzonych już wcześniej Challengerów 2 i armatohaubic, Ukraińcy dostaną też kolejne pojazdy opancerzone, w tym tzw. "Buldogi" oraz kolejne rakiety (w tym te składające się na system "Starstreak") i systemy do wyszukiwania i rozbrajania min.
Listę uzupełnia sto tysięcy sztuk amunicji i "bezzałogowe systemy powietrzne", które mają wesprzeć artylerię. Według ministerstwa obrony to największy dotąd pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy.
Szef komisji obrony w Izbie Gmin Tobias Ellwood zaapelował o rozważenie pomysłu, by zachodni sojusznicy zbudowali we wschodniej Polsce fabrykę amunicji bądź części zamiennych do używanego przez Ukraińców sprzętu.
- Premier w Berlinie: wzywam rząd niemiecki do dostarczenia Ukrainie wszystkich rodzajów uzbrojenia
- Nowe dostawy broni ciężkiej dla Ukrainy. Szef NATO: Putin przecenił możliwości rosyjskich wojsk
Posłuchaj
IAR/jmo
REKLAMA