more_horiz

Premier w Berlinie. Poseł PiS: niech Niemcy przestaną stawiać na rosyjskiego konia i działają z nami

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 18:55
- Dziś premier w Berlinie ponownie przestrzega przed polityką polegającą na "przemianie [Rosji] przez handel". To się kompletnie nie sprawdziło i nigdy się nie sprawdzi. Więc niech Niemcy przestaną stawiać na tego rosyjskiego konia i niech działają wspólnie z nami - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Kazimierz Smoliński.

Premier Mateusz Morawiecki wezwał niemiecki rząd do zwiększenia dostaw ciężkiej broni na Ukrainę. - Nie ma żadnego powodu do blokowania wsparcia dla władz w Kijowie - powiedział podczas wizyty w Berlinie. Szef polskiego rządu uczestniczył w uroczystości z okazji 50-lecia działalności parlamentarnej polityka CDU, Wolfganga Schäublego.

Wizyta premiera w Berlinie ma służyć także kuluarowym rozmowom o zagadnieniach energetycznych i przekazaniu Ukrainie niemieckich czołgów Leopard. W Polskim Radiu 24 wizytę komentował poseł PiS Kazimierz Smoliński.

Premier w Berlinie. "Liczymy na więcej odwagi Niemiec w pomocy Ukrainie

Gość audycji podkreślił, że jego zdaniem premier powinien w Berlinie osiągnąć sukces. - W Niemczech teraz miała miejsce dymisja pani minister obrony narodowej. To świadczy o tym, że tam się pewne przewartościowania dzieją. Czy one doprowadzą do tego, że będzie więcej odwagi po stronie Niemiec, żeby pomagać Ukrainie? Mam nadzieję, że tak będzie - mówił Kazimierz Smoliński.

Przypomniał, że szef polskiego rządu już raz na niemieckiej ziemi apelował publicznie o zwiększenie pomocy dla zaatakowanej Ukrainy. - Dziś też przestrzega przed polityką polegającą na "przemianie [Rosji] przez handel". To się kompletnie nie sprawdziło i nigdy się nie sprawdzi. Więc niech Niemcy przestaną stawiać na tego rosyjskiego konia i niech działają wspólnie z nami - zachęcał polityk PiS-u.

Poseł partii rządzącej komentował także sytuację niemieckiej armii i jej wyposażenie. Podkreślił, że niemiecki przemysł zbrojeniowy jest potężny, ale niemiecka armia poważnie zaniedbana, a na dodatek ma zasadę, by nie kupować uzbrojenia na zapas. Zatem - stwierdził Smoliński - niech przekażą to, co mają, a w tym czasie produkują dla siebie nowe uzbrojenie.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:01 PR24 2023_01_16-17-35-05_Smoliński.mp3 Kazimierz Smoliński o wizycie premiera w Berlinie ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Kazimierz Smoliński (PiS)
Data emisji: 16.01.2023
Godzina emisji: 17.35

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także