more_horiz
Wiadomości

Niemcy przekażą leopardy Ukrainie. Celem szybkie skompletowanie dwóch batalionów czołgów

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 12:00
Niemcy zatwierdziły dostawę czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Po tygodniach nacisków ze strony Kijowa i wielu sojuszników Berlin zdecydował o dostarczeniu Ukrainie 14 maszyn z zapasów Bundeswehry oraz zgodził się na to, by inne europejskie państwa wysłały czołgi niemieckiej produkcji ze swoich zasobów.
Reuter: Niemcy przekażą Leopardy Ukrainie
Reuter: Niemcy przekażą Leopardy UkrainieFoto: Rasmus Christopher Franck/shutterscok

Rzecznik rządu federalnego Steffen Hebestreit powiedział, że celem jest szybkie skompletowanie dwóch batalionów czołgów z czołgami Leopard 2 dla Ukrainy.

Jako pierwszy przekazanie Ukrainie maszyn Leopard zadeklarował prezydent Andrzej Duda na szczycie Trójkąta Lubelskiego we Lwowie 11 stycznia. Zaapelował też do krajów zachodnich o zwiększenie wsparcia dla Ukrainy, która heroicznie odpiera ataki wojsk Putina. Wczoraj wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że Niemcy otrzymały polski wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę.

Premier podziękował kanclerzowi Niemiec

Premier Mateusz Morawiecki podziękował kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi za decyzję o przekazaniu czołgów Ukrainie. Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze, że jest to duży krok w kierunku powstrzymania Rosji. "Razem jesteśmy silniejsi" - podkreślił premier.

Czytaj także:

dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także