more_horiz
Wiadomości

Scholz ulegnie prorosyjskim politykom? AfD naciska ws. leopardów

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 16:16
Opozycyjna partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) wezwała rząd RFN do uniemożliwienia przekazania przez Polskę czołgów bojowych Leopard Ukrainie. - Kanclerz Olaf Scholz musi tego zabronić - stwierdził w oświadczeniu współlider prawicowo-populistycznej partii Tino Chrupalla.
Scholz ulegnie prorosyjskim politykom? AfD naciska ws. leopardów
Scholz ulegnie prorosyjskim politykom? AfD naciska ws. leopardówFoto: PAP/Liewig Christian/ABACA

"Niemieckie czołgi nie mogą przetaczać się przez Ukrainę. Rząd federalny nie może dalej wciągać Niemiec w wojnę na Ukrainie" - cytuje oświadczenie Chrupalli portal telewizji ARD.

Wcześniej poinformowano, że Polska zwróciła się do rządu RFN o zgodę na dostarczenie Ukrainie swoich czołgów bojowych Leopard produkcji niemieckiej.

Niemieckie Leopardy od Polski

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował we wtorek, że Niemcy otrzymali już wniosek Polski o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę.

Premier Morawiecki podczas późniejszej konferencji prasowej został zapytany, ile dajemy czasu Niemcom na odpowiedź i co, jeśli będą oni zwlekać.

- Mam nadzieję, że ta odpowiedź ze strony Niemców przyjdzie tym razem szybko, ponieważ Niemcy zwlekają, kluczą, działają w trudny do zrozumienia sposób - odpowiedział szef rządu.

Dodał, że bardzo wyraźnie widać, że Niemcy nie chcą w szerszym zakresie pomagać broniącej się Ukrainie. - Co to oznacza w związku z tym? Czy to oznacza strach, jakąś niezrozumiałą do końca obawę, czy wiarę w to, że powrót do normalnych relacji z Rosją jest jeszcze możliwy? Warto zadawać kilka takich pytań, ponieważ na dobrą sprawę ta koalicja państw, które chcą pomóc Ukrainie odeprzeć barbarzyńską agresję rosyjską musi się poszerzać - podkreślił.

Zobacz także:

Jak wskazał, Niemcy są największą gospodarką Europy i powinny w ogromnym stopniu dołożyć się do koalicji państw, które pomagają Ukrainie.

- Oczekujemy na szybką odpowiedź. My oczywiście już szkolimy żołnierzy ukraińskich w Polsce; robią to również inne państwa na swoich terytoriach - dodał szef rządu.

***

(PAP) (PAP)

***

PAP/as

Zobacz także

Zobacz także