more_horiz
Wiadomości

Rosja likwiduje Moskiewską Grupę Helsińską. Szef unijnej dyplomacji: kolejny zamach na prawa człowieka

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 21:07
Szef unijnej dyplomacji skrytykował Rosję za likwidację Moskiewskiej Grupy Helsińskiej. Josep Borrell napisał na Twitterze, że to kolejny zamach na prawa człowieka w Rosji.
Członkowie i prawnicy Moskiewskiej Grupy Helsińskiej w moskiewskim sądzie
Członkowie i prawnicy Moskiewskiej Grupy Helsińskiej w moskiewskim sądzieFoto: EVGENIA NOVOZHENINA / Reuters / Forum

"Kreml rozszerza swoją agresję na Ukrainie na represje polityczne w kraju, uciszanie obrońców praw człowieka, tłumienie społeczeństwa obywatelskiego i głosów odrzucających autorytaryzm i wojnę" - brzmi wpis szefa unijnej dyplomacji.

Likwidacja organizacji

Moskiewski Sąd Miejski nakazał w środę likwidację Moskiewskiej Grupy Helsińskiej (MGH) - podała niezależna Nowaja Gazieta.Jewropa. MGH to najstarsza w Rosji organizacja broniąca praw człowieka, założona przez radzieckich dysydentów w latach 70. XX wieku.

Z wnioskiem o likwidację MGH wystąpiło 19 grudnia ubiegłego roku rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości. Resort powołał się na kwestie formalne. Zarzucił MGH, która ma status "organizacji regionalnej", że w latach 2019-20 realizowała swoje przedsięwzięcia również poza wskazanym obszarem funkcjonowania, czyli poza Moskwą. Zakwestionowano legalność licznych działań MGH, m.in. obserwowania przez aktywistów Grupy procesów sądowych w regionach Federacji Rosyjskiej oraz apeli MGH kierowanych do regionalnych władz.

Jak podkreśliła "Nowaja Gazieta.Jewropa", sąd wydał decyzję w ciągu zaledwie jednego posiedzenia. Pretekstem do podjęcia interwencji przez resort sprawiedliwości miały być rezultaty niezapowiedzianej kontroli w MGH, przeprowadzonej w ubiegłym roku na żądanie prokuratury.

Tłumaczenia władz, wyjaśniające przyczyny represji wobec MGH, są bardzo naciągane i nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością - oznajmiła w grudniu obrończyni praw człowieka Ewa Merkaczowa, cytowana przez BBC.

Moskiewska Grupa Helsińska

Moskiewska Grupa Helsińska powstała w 1976 r. z inicjatywy dysydentów skupionych wokół Andrieja Sacharowa. Wśród jej założycieli była Ludmiła Aleksiejewa, maszynistka pierwszego w ZSRR opozycyjnego biuletynu informacyjnego "Kronika Wydarzeń Bieżących" (w latach 1968-72). Za swoją działalność była wielokrotnie zatrzymywana i przesłuchiwana.

W 1977 r. pod groźbą aresztowania Aleksiejewa została zmuszona do emigracji - wyjechała do USA, gdzie dokumentowała działalność środowisk dysydenckich. Po rozpadzie ZSRR, w 1993 r., powróciła do Rosji, a trzy lata później stanęła na czele Moskiewskiej Grupy Helsińskiej. Kierowała nią do 2018 r.

Czytaj także:

***

MGH była znana m.in. z nagłaśniania i dokumentowania rosyjskich zbrodni popełnionych podczas wojen w Czeczenii (1994-96 i 1999-2009).
W 2017 r. Grupa ogłosiła, że rezygnuje z przyjmowania grantów od państw trzecich w obawie przed uznaniem jej przez władze za "zagranicznego agenta".

IAR/PAP/as

Zobacz także

Zobacz także