more_horiz
Wiadomości

"Zachód powinien być odważniejszy". Premier dla francuskiej telewizji

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 20:37
Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu francuskiej telewizji LCI, w którym stwierdził, że "reżim Putina jest kolosem na glinianych nogach, ale pozostaje kolosem". Mimo to - jego zdaniem - Zachód "powinien być bardziej odważny" wspierając Ukrainę. W rozmowie z francuską telewizją Mateusz Morawiecki stwierdził także, że Francja powinna przekazać Ukrainie czołgi Leclerc.
Premier Mateusz Morawiecki pochwalił decyzję o przekazaniu Leopardów i zaapelował, by Zachód nie bał się pomagać Ukrainie
Premier Mateusz Morawiecki pochwalił decyzję o przekazaniu Leopardów i zaapelował, by "Zachód nie bał się pomagać Ukrainie"Foto: PAP/Tomasz Gzell

Szef polskiego rządu wezwał państwa NATO do zwiększenia wsparcia militarnego dla Kijowa w obliczu spodziewanej nowej rosyjskiej ofensywy. Premier mówił między innymi o dostawach myśliwców.

Mateusz Morawiecki: Zachód powinien być odważny w pomocy Ukrainie

- Rosja ma ogromną przewagę nad Ukrainą, a więc pomagać Ukrainie bronić swej wolności, to bronić wartości europejskich - ocenił Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla francuskiej telewizji.

Zachód powinien być "zdecydowanie bardziej odważny". - Nie bać się dostarczyć Ukrainie baterii obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej i to na całym jej terytorium, a nie tylko na zachodzie - oznajmił premier.

Premier oświadczył, że Polska jest gotowa na kolejne działania, aby wesprzeć swojego wschodniego sąsiada. - Jeżeli będzie rozważane dostarczenie samolotów bojowych, Polska poprze takie rozwiązanie. Ale musi to być decyzja całego NATO - zadeklarował Mateusz Morawiecki.

Tłumaczył, że Ukrainie grozi wkrótce kolejna rosyjska ofensywa. - Obawiam się ataku z Białorusi. Boję się, że otworzy się tam nowy front, i że Rosja zaatakuje Ukrainę od północy - ostrzegł szef polskiego rządu.

Nowoczesne zachodnie czołgi dla Ukrainy

- Blisko 15 krajów NATO posiada czołgi Leopard, około 12 spośród nich powinno być w stanie dostarczyć (Ukrainie) pewną liczbę (maszyn). Niemcy powinny być pierwszym dostawcą, ponieważ to oni mają ich najwięcej, a więc naprawdę liczę na ich współpracę - mówił Mateusz Morawiecki.

Premier powiedział stacji LCI, że czołgi Leclerc to doskonały sprzęt, który także powinien zostać wysłany na Ukrainę. - Niemcy przekażą kilkadziesiąt leopardów, więc kilkadziesiąt czołgów Leclerc powinno zostać przekazanych przez Francję w niedalekiej przyszłości - oświadczył szef rządu. Paryż nie podjął na razie decyzji w tej sprawie.

Polska dostarcza czołgi Ukrainie

- Dostarczyliśmy już Ukrainie 250 czołgów. Ponadto w najbliższych tygodniach Polska wyśle 60 kolejnych, nowocześniejszych czołgów [...], dostarczymy też 14 Leopardów. A więc w sumie przekażemy Ukraińcom ponad 300 czołgów - wyliczał premier.

Apelował do zachodnich państw, aby nie ulegały politycznemu "realizmowi" i rosyjskiej propagandzie, która namawia je do porzucenia wsparcia dla Ukrainy.

- Rosja opiera swoją politykę na groźbach i na lęku, który budzi. Rosyjska propaganda jest niestety bardzo sprawna (...). Stara się przekonać ludzi Zachodu, by pozostawili Ukrainę jej losowi i nie przychodzili jej z pomocą. To nie do zaakceptowania, nie możemy ustępować wobec lęku - podkreślił.

Premier chwali zachodnich sojuszników

Ocenił też, że "Francja za bardzo ulegała wpływom rosyjskiej propagandy, ale to się zmienia, wobec brutalności tej barbarzyńskiej wojny".

Dostarczenie czołgów przez Niemcy "to decyzja bardzo ważna dla Ukrainy i dla Europy". - Od początku wojny prosiłem o wsparcie Niemiec. [...] Nowoczesne czołgi zostaną dostarczone na Ukrainę, to prawdziwy dowód solidarności, jestem za to bardzo wdzięczny niemieckiemu rządowi - dodał polski premier.

Premier Morawiecki: Rosję trzeba "zdeputinizować"

Szef rządu wskazał, że celem wojny jest zaprowadzenie sprawiedliwego pokoju, szanując suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, oraz pokonanie Rosji, której - jak to ujął - "potrzebna jest deputinizacja".

- Myślę, że będziemy mieli z Rosją wciąż te same problemy, jeśli nie dojdzie tam do głębokich zmian. Wierzę, że demokratyzacja jest możliwa, ale zajmie to dużo czasu - ocenił szef polskiego rządu. Stwierdził, że "Kreml stał się uosobieniem tego, co najgorsze w historii: imperializmu, nacjonalizmu, a nawet kolonializmu".

Posłuchaj
00:57 Foltzer IAR.mp3 Francja powinna przekazać Ukrainie czołgi Leclerc - powiedział w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI premier Mateusz Morawiecki. Relacja Stefana Foltzera (IAR)

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także