more_horiz
Wiadomości

Petr Pavel wybrany nowym prezydentem Czech. Są wstępne wyniki wyborów

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 15:47
Emerytowany generał, były szef komitetu wojskowego NATO Petr Pavel zostanie nowym prezydentem Czech. Według wstępnych wyników głosowania pokonał w drugiej turze byłego premiera Andreja Babiša.
Nowym czeskim prezydentem Petr Pavel - podaje CzTK
Nowym czeskim prezydentem Petr Pavel - podaje CzTKFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Po podliczeniu głosów z ponad 95 proc. obwodów Petr Pavel prowadzi z wynikiem ponad 57,6  proc. i trudno oczekiwać, by jego konkurent odrobił tak dużą przewagę. Wszystko wskazuję więc, że to 61-letni generał w stanie spoczynku zostanie czwartym prezydentem Republiki Czeskiej.

Zastąpi na stanowisku Miloša Zemana, kończącego swoją prezydenturę po dwóch 5-letnich kadencjach.

Kariera wojskowa

Petr Pavel był w przeszłości naczelnikiem sztabu generalnego czeskiej armii i szefem komitetu wojskowego NATO. Przed Aksamitną Rewolucją należał do Komunistycznej Partii Czechosłowacji.

Jako kandydat na prezydenta Pavel jednoznacznie opowiadał się za prozachodnim kierunkiem czeskiej polityki zagranicznej. Zaznaczał potrzebę utrzymania wsparcia dla broniącej się przed rosyjską agresją Ukrainy.

Największe kontrowersje w kampanii wyborczej budziła kwestia jego członkostwa w partii i udziale w kursie wywiadu. Po przeliczeniu wszystkich głosów w poniedziałek przebieg wyborów oceni Państwowa Komisja Wyborcza.

Wyniki mają zostać opublikowane we wtorek w Dzienniku Urzędowym. Przyszły prezydent obejmie funkcję w marcu po zaprzysiężeniu przed połączonymi izbami Parlamentu.

Posłuchaj
00:45 12171308_1.mp3 Petr Pavel zostanie według wstępnych wyników głosowania nowym prezydentem Czech (Wojciech Stobba/IAR)

Czytaj także:

dz/IAR, PAP

Zobacz także

Zobacz także