more_horiz
Wiadomości

Wzmożenie ataków na wschodzie Ukrainy. To początek rosyjskiej ofensywy?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 08:40
Rosjanie atakują w Donbasie. Ostatniej doby ukraińska armia odparła tam szturmy na 10 odcinkach frontu. Nasilenie ataków może być wstępem do kolejnej rosyjskiej ofensywy. Jej kulminacja, według prognoz może nastąpić już w najbliższych tygodniach.
Ukraińscy żołnierze na froncie
Ukraińscy żołnierze na froncieFoto: facebook.com/GeneralStaff.ua

Według informacji ukraińskiego Sztabu Generalnego - Rosjanie szturmowali w obwodach donieckim i ługańskim. To właśnie tam najprawdopodobniej może nastąpić rosyjska ofensywa. Putin bowiem dąży do zajęcia całego Donbasu.

Zdaniem eksperta do spraw wojskowości Ołeksija Hetmana - obecne ataki na tym kierunku mogą być właśnie początkiem rosyjskiego natarcia. Jak zaznaczył na antenie telewizji "24 Kanał", odnosi on wrażenie, że Rosjanie już zaczęli ofensywę. Jak dodaje, nie jest ona raptowna, a wróg przemieszcza wojsko i powoli wzmacnia te pozycje, które zajmuje obecnie.

Ofensywa od początku lutego

Ekspert podkreśla, że jeśli kiedyś analizowana będzie historia tej wojny, to stwierdzimy, że na początku lutego rozpoczęła się ofensywa.

Rosjanie na wschodzie, w okolicach Bachmutu dokonali rotacji wojsk. Dotychczas aktywne tam oddziały najemników z Grupy Wagnera przerzucili na południe, na ich miejsce zaś przywieźli oddziały wojsk desantowych.

Czytaj także:

pg,iar

Zobacz także

Zobacz także