more_horiz
Wiadomości

Szwajcaria ugnie się ws. Ukrainy? "Debata o zniesieniu zakazu dostaw broni nabiera tempa"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 05:18
Szwajcaria może zrezygnować z wieloletniego statusu neutralności i zezwolić na eksport broni na Ukrainę. Przedstawiciele kompleksu obronno-przemysłowego oraz nastroje społeczne skłaniają szwajcarskich polityków do podjęcia takiej decyzji, napisał w poniedziałek Reuters.
Proukraińska manifestacja pod szwajcarskim parlamentem
Proukraińska manifestacja pod szwajcarskim parlamentemFoto: PA/ANTHONY ANEX/PAP/EPA

Reuters pisze, że nabywcy szwajcarskiej broni mają prawny zakaz jej reeksportu, a to ograniczenie, zdaniem niektórych przedstawicieli krajowego przemysłu zbrojeniowego, szkodzi obecnie handlowi.

Brak zezwolenia na dostawy broni

Wezwania ze strony europejskich sąsiadów Szwajcarii, by zezwolić dostawy broni do Kijowa, stają się coraz głośniejsze w związku z intensyfikacją rosyjskiej ofensywy, co skłoniło dwie parlamentarne komisje bezpieczeństwa do zalecenia złagodzenia przepisów dotyczących handlu bronią.

- Chcemy być neutralni, ale jesteśmy częścią świata zachodniego – powiedział Thierry Burkart, lider centroprawicowej partii FDP, która przedstawiła rządowi propozycję zezwolenia na reeksport broni do krajów "szanujących jak Szwajcaria podobne wartości demokratyczne.

- Nie powinniśmy używać weta, aby powstrzymać innych przed pomaganiem Ukrainie. Jeśli to zrobimy, poprzemy Rosję, która nie jest neutralna. Inne kraje chcą wesprzeć Ukrainę i zrobić coś dla bezpieczeństwa i stabilności Europy. Nie mogą zrozumieć, dlaczego "Szwajcaria musi powiedzieć nie" – powiedział Burkart w wywiadzie dla Reutera.

Sondaż 

Media zwracają uwagę na niedawno opublikowany sondaż firmy socjologicznej Sotomo, który wykazał, że 55 proc. respondentów w Szwajcarii popiera zezwolenie na reeksport broni na Ukrainę.

Jak pisze Reuters, sprawa ta podzieliła prawicową Szwajcarską Partię Ludową (SVP), największą partię w niższej izbie parlamentu, która tradycyjnie mocno broniła neutralności.

- Pozwolenie na dostawy broni do kraju, który jest zaangażowany w konflikt zbrojny, zniszczy podstawy pokoju i dobrobytu w naszym kraju – powiedział wiceprzewodniczący parlamentu David Zuberbuhler.

Czytaj także:

Jednak inny członek partii, zasiadający w izbie wyższej parlamentu Werner Salzmann, nie zgodził się z nim, wyrażając zaniepokojenie dodatkowymi szkodami dla szwajcarskiego sektora obronnego wynikającymi z polityki neutralności.

***

W styczniu Komisja Polityki Bezpieczeństwa Rady Narodowej Szwajcarii (niższa izba parlamentu) zatwierdziła wniosek i inicjatywę parlamentarną, która przewiduje zezwolenie na reeksport szwajcarskiej broni z krajów trzecich na Ukrainę.

PAP/as

Zobacz także

Zobacz także