Amerykański generał: przekazanie Ukrainie myśliwców może doprowadzić do szybkiego zwycięstwa Kijowa

Ukraina mogłaby odnieść szybkie zwycięstwo, gdyby Zachód zapewnił szybką pomoc w postaci odrzutowców - ocenił były dowódca wojsk lądowych USA w Europie Ben Hodges. W przeciwnym razie przy obecnym poziomie wsparcia ze strony Zachodu, zdaniem amerykańskiego wojskowego, pokonanie Rosji może zająć od trzech do pięciu lat.

2023-02-12, 05:20

Amerykański generał: przekazanie Ukrainie myśliwców może doprowadzić do szybkiego zwycięstwa Kijowa
Prezydent Ukrainy wzywa do stworzenia "koalicji samolotowej". Foto: vadimmmus/ Shutterstock

"Im szybciej dostarczymy im zdolności do osiągnięcia decydującego rezultatu, tym szybciej ta [wojna] może się skończyć" - skomentował amerykański generał w rozmowie z niemieckim portalem "Deutsche Welle".

Ben Hodges wyjaśnił, że obawy o szkolenia i kwestie kompatybilności pasów startowych nie sprawiają, że zapewnienie Kijowowi "zdolności" do korzystania z myśliwców jest "niewykonalne". Generał zaznaczył, że jego zdaniem jedyną "czerwoną linią" dla zaangażowania Waszyngtonu na Ukrainie są "żołnierze na lądzie".

Zdaniem wojskowego Kijów musi odzyskać Krym, aby zachować "międzynarodowy porządek oparty na zasadach" oraz "karcie Narodów Zjednoczonych". Dodał również, że dla ukraińskich portów ważne jest utrzymanie dostępu do Morza Azowskiego przez Krym.

Ben Hodges, który dowodził siłami USA w Europie w latach 2014-2018, ocenił, że Rosja próbuje "zainicjować" nową ofensywę, ale dodał, że Kreml nie ma zdolności do rozpoczęcia "dużej" kampanii. "Nie mają sił pancernych, zdolności do przebicia się" - wskazał i dodał, że nowe rosyjskie natarcie nie zmieni "ogólnego środowiska operacyjnego" na Ukrainie.

REKLAMA

Wołodymyr Zełenski w Brukseli

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli, że kilku przywódców Unii Europejskiej powiedziało podczas czwartkowego szczytu UE, w którym uczestniczył, że są gotowi dostarczyć Kijowowi samoloty, które pomogą mu w walce z rosyjską inwazją.

Premier Mateusz Morawiecki został zapytany na piątkowej konferencji prasowej po szczycie UE o słowa prezydenta Ukrainy i gdzie w tej sprawie sytuuje się Polska. - Polska sytuuje się wraz z gronem większości państw NATO w tym samym miejscu - to znaczy debata na temat myśliwców co najwyżej jest na samym początku. To znaczy, musiałaby być decyzja ze strony NATO. I Polska ewentualnie podejmie wtedy decyzje po naszej stronie, co zrobić, jeżeli będzie taka jednoznaczna decyzja ze strony NATO, że można przekazywać myśliwce dla Ukrainy - odpowiedział.

Czytaj także:

ng/PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej