"Wycofanie się rosyjskich wojsk na granice z 1991 roku". Doradca Zełenskiego o planie pokojowym

2023-02-24, 14:10

"Wycofanie się rosyjskich wojsk na granice z 1991 roku". Doradca Zełenskiego o planie pokojowym
"Nasze stanowisko jest jasne: wycofanie wojsk Rosji na granice z 1991 roku". Podolak o planie pokojowym. Foto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Plan pokojowy, który przewidywałby dalszą okupację terytoriów ukraińskich nie przyniesie pokoju, lecz przegraną Ukrainy i kolejne etapy ludobójstwa, którego dopuszcza się Rosja - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Mija rok od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Ukraińska armia wyparła Rosję ze sporej części zajętych rok temu terytoriów, jednak część pozostaje pod okupacją, zmagania trwają. Pomoc państw zachodnich dla Ukrainy niemal z każdym miesiącem rośnie. Kijów otrzymuje coraz nowocześniejszy sprzęt wojskowy. Podczas wizyty w Kijowie i Warszawie Joe Biden zapewniał o wsparciu dla Ukrainy i trwałości sojuszu NATO, niemniej jednak przestrzegał, że wojna potrwa jeszcze przez długi czas. Na terenach okupowanych Rosja popełnia każdego dnia zbrodnie wojenne, które wciąż nie są osądzone.

"Wycofanie wojsk Rosji na granice z 1991 roku"

"Jakikolwiek plan pokojowy, który przewiduje tylko przerwanie ognia i w konsekwencji nową linię podziału i przedłużenie okupacji terytoriów ukraińskich, nie dotyczy pokoju, ale zamrożenia wojny, przegranej Ukrainy i kolejnych etapów rosyjskiego ludobójstwa. Stanowisko Ukrainy jest jasne: wycofanie wojsk Rosji na granice z 1991 roku - napisał Podolak na Twitterze w dzień 24.02, gdy mija rok od początku inwazji Rosji na Ukrainę. 

Doradca prezydenta nie nawiązał w tym komentarzu do konkretnych planów. Agencja Interfax-Ukraina, która cytuje Podolaka zauważa, że w piątek Chiny opublikowały plan pokojowy dotyczący wojny na Ukrainie. Wśród 12 punktów planu MSZ Chin wymieniło: rozejm, podjęcie negocjacji pokojowych i wycofanie się z "jednostronnych sankcji". Nie wspomniano o kwestii granic, natomiast pierwszy proponowany punkt mówi o "poszanowaniu suwerenności wszystkich krajów".

Czytaj też: 

[WIDEO] Ks. Siergej, kapelan ukraińskiej armii: ktoś szukał Boga i nie znalazł go na wojnie

PAP/pj

Polecane

Wróć do strony głównej