"Najważniejszy cel to powrót do domu". Założyciel batalionu Tatarów krymskich Isa Akajew dla Polskiego Radia

Mieszkańcy Krymu na różnych odcinkach frontu walczą z rosyjskim agresorem. Wśród nich szczególnie aktywni są krymscy Tatarzy. Doświadczeni przez stalionwskie represje, a obecnie rosyjską okupację Tatarzy pozostali - często na wygnaniu - lojalni wobec ukraińskiej państwowości.

2023-02-26, 11:06

"Najważniejszy cel to powrót do domu". Założyciel batalionu Tatarów krymskich Isa Akajew dla Polskiego Radia
Isa Akajew. Foto: VOA/Print screen

Dzisiaj Ukraina obchodzi Dzień Oporu wobec Okupacji Autonomicznej Republiki Krymu i Miasta Sewastopol. Tego dnia w 2014 roku w Symferopolu odbył się wiec na rzecz poparcia integralności terytorialnej Ukrainy i przeciwko przeprowadzeniu nadzwyczajnej sesji Rady Najwyższej Krymu ws. przyłączenia Krymu do Rosji.

Założyciel partyzanckiego "Batalionu Krym" Isa Akajew powiedział Polskiemu Radiu, że właśnie wtedy zrozumiał konieczność podjęcia bezpośrednich działań przeciw Rosji.

- Kiedy zrozumieliśmy, że Krym znajdzie się pod okupacją zaczęliśmy naszą aktywność. Organizowaliśmy ludzi, którym los Krymu nie był obojętny, którzy rozumieli, że Rosja jest wrogiem i byli gotowi stawić jej opór - mówił dowódca batalionu.

Posłuchaj

Założyciel partyzanckiego "Batalionu Krym" Isa Akajew o początkach organizacji (źr. (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Isa Akajew powiedział, że spontaniczna akcja uzyskała poparcie władz w Kijowie. - Kiedy zebraliśmy już zdecydowaną grupę, odkryliśmy, że jesteśmy obserwowani - wspomina. "Z czasem śledzący nas agenci przestali się nawet specjalnie ukrywać. Doszliśmy więc do wniosku, że trzeba pojechać do Kijowa, spotkać się z wojskowym dowództwem i zaproponować utworzenie ruchu oporu - oddziałów partyzanckich".

REKLAMA

"Krym jest moim domem"

Dowódca batalionu powiedział Polskiemu Radiu, że Krym jest jego domem i powołanie do życia batalionu jest tego logiczną konsekewencją. "Dla mnie to szansa powrotu do domu. To najważniejsze. Poza tym jest to szansa odwetu, powrotu do domu w charakterze zwycięzców".

Posłuchaj

Akajew: najważniejszy jest powrót do domu (źr. IAR) 0:11
+
Dodaj do playlisty

26 lutego 2014 roku w pobliżu Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Krymu odbyły się dwa wiece: proukraiński zorganizowany przez Medżlis Tatarów Krymskich, ruch Euromajdan Krym i inne organizacje proukraińskie, który zgromadził do 10 tysięcy uczestników. W pobliżu zebrał się prorosyjski mityng, liczący około 700 osób. Doszło do starć pomiędzy uczestnikami wiecu proukraińskiego i prorosyjskiego. Zginęły dwie osoby.

Następnego dnia uzbrojone rosyjskie siły specjalne zajęły budynki Rady Najwyższej i Rady Ministrów w Symferopolu.

Posłuchaj

Isa Akajew o początkach okupacji i tworzeniu ruchu oporu (źr. IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

W szóstą rocznicę tych wydarzeń, 26 lutego 2020 roku, prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret ustanawiający 26 lutego Dniem Oporu wobec Okupacji Autonomicznej Republiki Krymu i Miasta Sewastopol.

REKLAMA

Kijowski muzyk dla Polskiego Radia: trzeba doprowadzić do tego, żeby Rosja nie miała czym strzelać

IAR/in./

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej