more_horiz
Wiadomości

Niezależne media: Rosjanie przerzucają sprzęt wojskowy z Białorusi na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 17:15
Niezależny kanał Biełaruski Hajun poinformował, że "siły rosyjskie przerzucają sprzęt wojskowy z Białorusi na Donbas na wschodzie Ukrainy".
Niezależne media: Rosja przerzuca sprzęt wojskowy z Białorusi na Donbas
Niezależne media: Rosja przerzuca sprzęt wojskowy z Białorusi na DonbasFoto: Shutterstock/Seneline

Według tego źródła z Białorusi wyruszyły w kierunku obwodu donieckiego dwa transporty ze sprzętem wojskowym i żołnierzami rosyjskimi.

Transporty broni

Pierwszy 28 lutego skierował się na stację Matwiejew-Kurhan w obwodzie rostowskim Rosji, dokąd ma przybyć 7 marca. Stamtąd lokomotywami separatystycnej Donieckiej Republiki Ludowej skład liczący 48 wagonów ma się udać do Iłowajska w obwodzie donieckim.

Drugi transport wyjechał 1 marca do stacji Nieklinowka w obwodzie rostowskim, gdzie dotrze 8 marca. Stamtąd - podobnie jak pierwszy - uda się do Iłowajska. Ten transport liczy 38 wagonów.

W obu transportach są tylko po dwa wagony pasażerskie, zaś w pozostałych przewożony jest sprzęt wojskowy.

Brakujący sprzęt

Takie ruchy mogą oznaczać kłopoty sprzętowe Rosji. W wywiadzie dla ukraińskiej redakcji rozgłośni Głos Ameryki szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow poinformował, że Rosja próbowała kupić byle co i byle gdzie, ale Serbia, pomimo wielkich nadziei Kremla, odmówiła wysłania uzbrojenia.

Jedyny kraj, który wysyła Rosji w miarę poważne uzbrojenie, to Iran. Pojawiały się informację o sprzęcie z Korei Północnej, ale nie mamy żadnego potwierdzenia - przyznał Budanow. - Teraz próbują kupić coś w Birmie - dodał.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także